Sporo zmian w Steamie

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w usłudze Steam firmy Valve zaszło całkiem sporo zmian. Jakiś czas po udostępnieniu wersji dla systemu OS X i uproszczonego klienta dla iOS oraz Androida, twórcy dodali możliwość zdalnego inicjowania pobierania gier oraz kontrolowania ich transferu przy pomocy mobilnej aplikacji lub też strony internetowej. Dzięki temu możemy rozpocząć pobieranie gry będąc w pracy czy szkole po to, aby po naszym powrocie była już gotowa do zabawy (oczywiście aby to działało, nasz komputer musi być włączony)

 

Oprócz tego, Valve uruchomiło nową sekcję Steama – Greenlight. Gracze mogą w niej głosować na zgłoszone przez programistów tytuły, które po zebraniu odpowiedniej ilości pozytywnych głosów będą mogły być sprzedawane poprzez platformę twórców serii Half-Life. Oficjalnie zapowiedziano także pojawienie się wersji dla Linuksa, przy czym początkowo będzie ona wspierać jedynie dystrybucję Ubuntu. Pierwszą grą firmy udostępnioną dla tego systemu będzie Left 4 Dead 2. Tradycyjnie nie podano żadnych dat, więc nie wiadomo kiedy nastąpi premiery. jednak ze względu na wspomnienie o konkretnej wersji Ubuntu (12.04) może sugerować, że nastąpi to przed premierą kolejnej lub też niedługo po niej.

 

Następną dużą zmianą, jest zupełnie nowa część społecznościowa Steama. Na początku znajdowała się ona w fazie zamkniętych beta-testów i dostać się do nich mogli jedynie zaproszeni użytkownicy, teraz jednak już każdy chętny może włączyć u siebie nowe funkcje, wystarczy że uda się na tę stronę i kliknie przycisk Join the Beta now (na tej witrynie można również znaleźć nieco bardziej szczegółową listę zmian). Przeprojektowano praktycznie wszystko, oprócz strony profilowej gracza (choć jej niektóre sekcje, np. ze screenami, mają już nowy wygląd u osób z dostępem do nowej wersji Steam Community). Mamy nowy widok z listą informacji o osiągnięciach zdobytych przez naszych znajomych, grach przez nich kupionych, opublikowanych zrzutach ekranu, itd.

 

Pojawiły się także zupełnie nowe elementy, jak Game hub. Jest to strona, na której można znaleźć wszystkie materiały opublikowane przez graczy czy producenta powiązane z daną grą – screeny, filmy, dyskusje (odrębne od forum Steama) czy też wiadomości i artykuły. Do takiej specjalnej witryny dostać się można obecnie tylko z poziomu szczegółowego widoku w kliencie usługi, linków do nich nie ma ani na stronach sklepu ani na liście informacji od naszych znajomych (na samym początku była osobna strona z najpopularniejszymi Game hub i możliwością wyświetlenia linków tylko do tych powiązanych z grami przez nas posiadanymi, ale nie wiedzieć czemu później ją usunięto Mój błąd, to wina używanego przeze mnie motywu, który nie zawiera linku do tej części, w domyślnym nie ma problemu).

Gdyby podobała Wam się skórka której używam to można ją pobrać stąd.

revanmj's tech blog