Kilka porad dla użytkowników Spotify

Po pierwszym wpisie, w którym ogólnie opisałem Spotify, przyszła pora na kolej na następny. Tym razem chciałem się podzielić się z Wami kilkoma poradami dotyczącymi usługi. Pierwsza z nich dotyczy tworzenia folderów, których tworzenie w porównaniu do konkurencyjnego Deezera (gdzie ikona tworzenia nowego katalogu znajduje się obok tej od nowej playlisty) zostało nieco zakamuflowane. Stosowną opcję możemy znaleźć w menu Plik. Pamiętajcie jednak, że katalogi da się edytować tylko w aplikacji desktopowoej. W mobilnych klientach można je jedynie przeglądać. Nie dodamy do nich nowej playlisty, a nie przeniesiemy już istniejącej. Z kolei w webowym odtwarzaczu folderu nie są póki co wspierane i wszystkie playlisty wyświetlane są w nim „luzem”.

Zrzut ekranu 2013-02-13 o 14.04.47

Warto też zwrócić uwagę na inną funkcję oferowaną przez Spotify, czyli radio. W przeciwieństwie do Deezera, mamy tutaj od razu całą listę wszystkich stacji tematycznych (czyli podzielone na gatunki i lata). Oprócz tego, podczas odtwarzania możemy oznaczać czy dany utwór pasuje nam w danym radiu czy też nie, dodatkowo personalizując stację (czego w usłudze francuzów również zabrakło). W końcu, w nasze ręce oddano także opcję tworzenia własnych stacji radiowych na podstawie dowolnego utworu, albumu czy wykonawcy (w Deezerze tylko wykonawcy).

Zrzut ekranu 2013-02-16 o 13.28.02 Zrzut ekranu 2013-02-16 o 13.28.11

Spotify oferuje też deweloperom firm trzecich swoje API, dzięki czemu mogą oni integrować swoje aplikacje z usługą. Ostatnio Deezer też się tego doczekał, jednak moim zdaniem obecny zestaw aplikacji u francuzów jest zdecydowanie mniej atrakcyjny. W katalogu Spotify znajdziemy między innymi Last.fm (sugeruje nową muzykę na bazie tego, co już słuchaliśmy) czy TuneWiki (wyświetla tekst aktualnie odtwarzanej piosenki oraz podświetla aktualnie śpiewane zdanie), których próżno szukać u konkurencji. API Deezera jest jednak stosunkowo młode, więc możliwe że w przyszłości podobne aplikacje pojawią się także i tu.

Zrzut ekranu 2013-02-16 o 14.03.44 Zrzut ekranu 2013-02-16 o 14.03.53

Na koniec zostawiłem możliwość połączenia muzyki zgromadzonej na serwerach Spotify z naszą lokalną. Wystarczy, że w ustawieniach aplikacji zaznaczymy programy, z których korzystamy do odtwarzania muzyki (np. iTunes czy Windows Media Player) lub po prostu ręcznie wybierzemy katalogi z plikami audio. Wówczas będziemy mogli w jednym programie mieć dostęp zarówno do muzyki przechowywanej lokalnie, jak i na serwerach Spotify (oczywiście tyczy się to jedynie aplikacji dekstopowych, pliki lokalne nie przeniosą się magicznie do telefonu, tabletu czy na inny komputer).

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!