Steam dla Mac’a

Nadszedł wielki dzień dla osób, które chciałyby sobie pograć na swoim Mac’u, firma Valve udostępniła klienta swojego sklepu z grami dla systemu Mac OS X. Dzięki temu jest szansa, że więcej producentów gier zacznie tworzyć dla tego systemu. Poza tym gry będą łatwiej dostępne, wystarczy otworzyć stronę sklepu i pobrać grę. Jest to ważne szczególnie w naszym kraju, gdzie zalezienie gry dla Mac’a w sklepie nie jest łatwym zadaniem. Ponieważ Valve jest również producentem gier, dosyć oczywistym jest, że w Steam’ie pojawią się również gry tej firmy. Oczywiście tylko te nowsze (bazujące na silniku Source). Pierwszą jaka została udostępniona jest Portal. Z okazji wydania wersji dla systemu Mac OS X, grę można pobrać za darmo do 24 maja, więc śpieszcie się 🙂

Klient sklepu z wyglądu nie różni się niczym (oprócz pozycji przycisków zamykania, minimalizacji i maksymalizacji okna) od swojego starszego brata dla Windows. Dla jednych będzie to zaletą, gdyż nie trzeba się przyzwyczajać do aplikacji, dla innych wadą, gdyż nie wtapia się w system firmy Apple. Więcej różnic można znaleźć pod maską. Pobrane gry zapisywane są zawsze w naszym folderze z dokumentami, bez względu na to, gdzie umieściliśmy aplikację klienta (w systemie Windows gry są trzymane w folderze aplikacji klienckiej, więc tam gdzie ją zainstalujemy, tam też będą gry). Oczywiście można to zmienić, ale wymaga to odrobiny zachodu i wiedzy technicznej.

Kolejnym niedopracowaniem są tłumaczenia. Po pierwsze, aplikacja nie wykrywa automatycznie języka systemu i nie ustawia sama takiego samego, jak większość aplikacji dla Mac OS X. Musimy zrobić to ręcznie. Nawet jeśli ustawimy swój język to menu „Steam” nadal będzie po angielsku. Prawdopodobnie ten sam problem tyczy się gier, aczkolwiek tego nie jestem pewien. Mianowicie, Portal w systemie Windows jest dostępny w języku polskim. W tym wypadku język został ustawiony automatycznie, ale gdybyśmy chcieli sami zmienić język z jakim komunikuje się z nami gra to na liście polskiego, jak i wielu innych języków, nie znajdziemy. Jeśli w systemie Mac OS X automatycznie ustawianie nie działa, to nie możemy włączyć polskich napisów w grze.

A jak z wydajnością gier z silnikiem Source? Cóż póki co wypadają gorzej niż wersje dla Windows (pod względem liczby FPS, aczkolwiek różnice nie są zauważalne), ale wynika to bardziej z kiepskich sterowników dla Mac OS X niż niezoptymalizowanego silnika. Podobno w poprawce 10.6.4 ma się znaleźć szereg poprawek związanych z grafiką. Być może wówczas gry nieco przyśpieszą. Poza tym w chwili obecnej jedną grą jest Portal, który jakoś intensywnie karty graficznej nie wykorzystuje, więc na prawdziwy test musimy poczekać na wydanie bardziej wymagającej gry.

Póki co lista gier nie jest powalająca, ale Valve zobowiązało się do wydawania kolejnych produkcji w każdą środę. Wszystkich na raz nie wypuszczono zapewne po to, żeby nie przeciążyć serwerów.

revanmj's tech blog