Nie lubisz Epic Launchera? Na szczęście jest alternatywa

Epic Game Store oraz jego launcher są już na rynku od ładnych kilku lat. Po tym czasie wyraźnie widać, że priorytetem Epica ewidentnie nie są dobre wrażenia użytkowników – zarówno aplikacja jak i sklep nadal są w kiepskim stanie i brakuje im wielu opcji znanych ze Steama. Świetnym przykładem jest to funkcja koszyka, która pojawiła się dopiero kilka miesięcy temu.

Nadal nie ma jednak żadnych forów dyskusyjnych, wbudowanego czata ze znajomymi (nawet awatara się nie da ustawić), funkcji przenoszenia plików gry (trzeba to robić ręcznie, co wymaga trochę dłubania). Do tego oficjalny launcher nadal jest strasznie wolny na tle praktycznie każdego innego jakiego używałem (chyba tylko wczesna wersja aplikacji Xboxa mu dorównuje).

O ile braków w samym sklepie nie da się uzupełnić, to przynajmniej można wymienić ten tragiczny launcher na coś lepszego. Mowa o projekcie Heroic Games Launcher. W zamyśle co prawda powstał przede wszystkim z myślą o użytkownikach Linuksa, ale ma także wersję dla Windowsa i ona nadal działa lepiej niż oficjalny launcher Epica.

Przede wszystkim program działa zdecydowanie szybciej. Moim zdaniem ma też bardziej intuicyjny interfejs. Oferuje przy tym prawie wszystkie funkcje oficjalnego launchera (z tego co na razie zauważyłem brakuje tylko synchronizacji czasu gry z serwerami Epica), a poza tym szereg dodatków. Jest opcja przenoszenia plików gry, automatycznego dodawania skrótów do instalowanych gier do Steama (niestety bez dodawania obrazku ze SteamGridDB, więc jak komuś przeszkadzają rozciągnięte z Epica może być zmuszony je poprawiać) czy nawigacji po aplikacji z pomocą kontrolera (przydatne szczególnie na Steam Decku).

Tu warto też wspomnieć, że Heroic nie jest alternatywą jedynie dla Epic Launchera. Obsługuje także GOG i Amazon Games (launcher do darmowych gier od Amazona w ramach subskrypcji Prime). W wypadku GOG i Epica obsługiwana jest synchronizacja zapisów gier z chmurą (Amazon takiej funkcji nie oferuje). Możemy więc nie tylko pozbyć się tragicznej aplikacji Epica, ale również zastąpić Heroic’iem GOG Galaxy i Amazon Games. Jedna aplikacja zamiast trzech osobnych.

Heroic przejmuje też zarządzanie nakładką Epic (wymagana przez część gier), aczkolwiek tu już jest mały zgrzyt na Windowsie – Heroica trzeba uruchomić z uprawnieniami administratora by instalować (przy pierwszym uruchomieniu), aktualizować bądź odinstalować tę nakładkę. Aplikacja bowiem nie prosi o dodatkowe uprawnienia i w razie ich braku po prostu wyświetla niewiele mówiący błąd.

revanmj's tech blog