Jak unowocześnić paski tytułowe w Windows 11

W nowych okienkach Microsoft dodał nowy przezroczysty „materiał” do stosowania na elementach graficznych o nazwie Mica (obok cały czas dostępnego Acrylic). Dość szybko zaczął go wykorzystywać jako tło pasków tytułu i narzędzi w swoich ulepszonych aplikacjach klasycznych jak Eksplorator plików, Paint czy Notatnik.

Oficjalnie nie ma jednak możliwości używania takiego paska tytułu we wszystkich aplikacjach. Tu nadal mamy najwyżej możliwość wyboru nieprzezroczystego koloru. Z pomocą przychodzi aplikacja Mica For Everyone, która pozwala nieoficjalną drogą wymusić stosowanie nowego paska tytułowego we wszystkich aplikacjach korzystających z tego standardowego (więc przykładowo Chome odpada).

Program ma oczywiście swoje ograniczenia, chociażby przy korzystaniu z autostartu uruchamia się on ze zwykłymi uprawnieniami. Przez to nie ma wpływu na aplikacje uruchomione jako administrator. By sobie z tym poradzić trzeba go ręcznie uruchamiać jako administrator lub ręcznie stworzyć zadanie uruchamiające go z prawami administratora.

Oczywiście jeśli chcemy korzystać z tego narzędzia, trzeba pamiętać o wyłączeniu kolorowania paska tytułu i ramki okna w ustawieniach systemowych. Nadpisuje ono bowiem wszelkie zmiany wykonywane przez Mica For Everyone.

revanmj's tech blog