Jak sprawdza się MX Keys?

Lubię nisko-profilowe klawiatury (odkąd miałem swojego pierwszego MacBooka), ale niestety na Windowsie mam z nimi jeden zasadniczy problem. Dzisiaj przeważnie takie klawiatury nie mają one osobnego rzędu klawiszy multimedialnych, łącząc je z funkcyjnymi. Pomiędzy różnymi trybami przełącza się z pomocą klawisza Fn znanego z laptopów. Niestety, na Windowsie nie ma ustandaryzowanej obsługi czegoś takiego, co utrudnia dostosowanie pod siebie.

Na MacBookach korzystam z programu Fluor, który pozwala mi ustawiać w jakich aplikacjach domyślnie aktywne są przyciski funkcyjne, a w jakich multimedialne. Dzięki temu pra wie nigdy nie muszę korzystać ze wspomnianego klawisza Fn do przełączania się między tymi trybami. Na Windowsie niestety brakuje takiego uniwersalnego rozwiązania, o ile sam producent klawiatury czegoś takiego nie doda.

Dlatego postanowiłem niedawno kupić klawiaturę MX Keys od Logitecha, która oferuje pewien stopień konfiguracji działania w oprogramowaniu Logitech Options (znanym do niedawna głównie z serii myszek MX Master) w zależności od aktualnie uruchomionego programu. Jak się to sprawdza?

Generalnie jestem w stanie osiągnąć to co chciałem, ale liczyłem, że będzie to prostsze. W czym problem? Otóż Logitech Options nie pozwala jednym kliknięciem przełączać się między trybami klawiszy multimedialnych i funkcyjnych w zależności od aplikacji – to ustawienie jest tylko globalne. Chcąc więc osiągnąć odpowiadające mi zachowanie, musiałem do wszystkich klawiszy ręcznie przypisywać kolejne klawisze F1 – F12, osobno dla każdej z aplikacji. Na szczęście było ich tylko kilka.

W międzyczasie natknąłem się jeszcze na kilka innych trochę irytujących drobnostek – MX Keys nie mają klawisza Print Screen, zamiast niego jest klawisz zrzutu ekranu. Teoretycznie to samo, a jednak nie – nie jest on chociażby poprawnie przekazywany przy korzystaniu ze zdalnego pulpitu (otwiera menu Start zamiast robić zrzut ekranu). Na szczęście z wykorzystaniem ekranowej klawiatury Windowsa można ten klawisz przypisać do Print Screena i wtedy działa poprawnie.

Ponadto Logitech Options słabo radzi sobie z aplikacjami instalowanymi przez Microsoft Store – ścieżka ich pliku wykonywalnego zmienia się po każdej aktualizacji, a Options niestety rozpoznaje programy po całej ścieżce. Więc ilekroć taki program zostanie zaktualizowany, musimy otwierać Options i od nowa sobie ustawiać klawisze. Trochę denerwuje też mało precyzyjne raportowanie poziomu baterii – nigdzie nie ma wartości w procentach, mamy tylko widoczną na powyższych zrzutach ekranu ikonkę i diodę na samej klawiaturze (świeci się na czerwono, kiedy poziom jest niski).

MX Keys ma też podświetlenie, które jednak mocno skraca czas pracy na jednym ładowaniu. Producent w tym celu zaopatrzył klawiaturę w czujnik zbliżeniowy, dzięki któremu podświetlenie włącza się tylko, kiedy nasze ręce są nad nią. Niestety, producent nie dodał już czujnika jasności otoczenia i w dodatku nie przewidział możliwości ustawienia w oprogramowaniu Options automatycznego włączania i wyłączania podświetlenia w zależności od pory dnia (idealnie wschodu i zachodu słońca, ale sztywne wpisanie godzin też by wystarczyło).

Chcąc więc korzystać z podświetlenia tylko wtedy, kiedy jest ono naprawdę potrzebne, musimy pamiętać o jego ręcznym włączaniu i wyłączaniu odpowiednimi klawiszami multimedialnymi.

Generalnie widać, że MX Keys jest pierwszą klawiaturą firmy z obsługą w oprogramowaniu Options i o wielu rzeczach nie pomyślano. Zostaje mieć nadzieję, że producent z czasem uzupełni wspomniane niedoróbki.

Jeśli chodzi o samą klawiaturę, to mi przypadła do gustu (przeszedłem na nią z Microsoft Surface Bluetooth Keyboard). Widziałem, że niektórzy narzekali na niestandardową długość spacji oraz klawiszy po jej bokach, ale w porównaniu do wspomnianej Surface Bluetooth Keyboard długości są praktycznie takie same (inaczej są jedynie „pocięte” klawisze po bokach), więc dla mnie nie stanowiło do problemu.

Doceniam natomiast rozróżnienie klawiszy z najwyższego i najniższego rzędu (nie licząc numpada i strzałek) od tych ze środka (środkowe mają delikatne wgłębienie w kształcie palca, górne i dolne są płaskie), co ułatwia bezwzrokową orientację w układzie klawiszy.

revanmj's tech blog