Jak sterować komputerem poprzez Asystenta Google

Od dłuższego czasu posiadam inteligentny głośnik od Google’a, dzięki czemu mogę sterować głosowo oświetleniem, odkurzaczem czy oczyszczaczem powietrza. Brakowało mi jednak możliwości wyłączenia peceta w ten sposób, kiedy nie chce mi się już wieczorem wstawać z łóżka 🙂

Okazuje się, że nie byłem jedyną osobą z tego typu #firstworldproblems i stworzony został już program, który z pomocą IFTTT oraz Google Drive, OneDrive czy Dropboksa, pozwala na głosowe sterowanie komputerem z systemem Windows (coś podobnego dla macOS możecie znaleźć tutaj, ale działa tylko z Dropboksem) poprzez Asystenta Google lub Alexę. Nazywa się Assistant Computer Control, w skrócie ACC.

Działa na zasadzie obserwowania pliku synchronizowanego z pomocą wymienionych wyżej usług i edytowanego przez IFTTT po wydaniu odpowiedniej komendy głosowej. W zależności od zawartości, program wykonuje odpowiednią akcję.

Listę akcji wraz z linkami do predefiniowanych przepisów na IFTTT możecie zobaczyć tutaj. Do wyboru mamy między innymi wyłączanie, restartowanie czy usypianie komputera, sterowanie odtwarzaniem multimediów i głośnością, wyzwalanie określonych skrótów klawiszowych i wiele innych.

Począwszy od wersji 1.4.0, ACC pozwala też na sterowanie więcej niż jednym komputerem (więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj).

revanmj's tech blog