Wymiana hałasującego czujnika zanieczyszczeń w Xiaomi Air Purifier 2S

Parę miesięcy temu mój oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S zaczął dość irytująco hałasować, co dawało się odczuć szczególnie w nocy. Brzmiało to jakby bardzo stłumiony dźwięk wiercenia w ścianie (stąd przeszkadzało głównie w nocy, kiedy panuje kompletna cisza w mieszkaniu). Gdy przeszukałem sieć, okazało się to typową przypadłością urządzeń tej firmy.

Klapka czujnika zanieczyszczenia

Problemem okazuje się malutki wentylatorek w komponencie z czujnikiem zanieczyszczenia (z szybkiego rozeznania wynika, że w wyższych modelach jest nadal ten sam model), który się z czasem zużywa i zaczyna wydawać wspomniany dźwięk. Na szczęście, Xiaomi wręcz ułatwiło jego wymianę umieszczając go za małą klapką tuż nad panelem zdejmowanym w celu zmiany filtra. Nieco gorzej jest z zamówieniem nowego czujnika – w polskich sklepach go raczej nie znajdziemy, ale na AliExpress już jak najbardziej.

Kolor czerwony, to miejsce wpięcia kabelka. Niebieski to śrubki mocujące czujnik.

Sam skorzystałem z tej oferty (jest opcja dostawy do paczkomatu) i czujnik dotarł do mnie po jakiś dwóch tygodniach. Sama procedura wymiany jest prosta – zdejmujemy panel filtra, podważamy u góry zatrzask pokrywy czujnika i ją zdejmujemy. Odkręcamy dwie śrubki trzymające czujnik i odpinamy kabelek. Teraz bierzmy nowy czujnik, podłączamy do niego kabelek, przykręcamy i wkładamy pokrywę czujnika i zakładamy panel. Po włączeniu oczyszczania irytujący dźwięk powinien już zniknąć

revanmj's tech blog