Unigram – Telegram w wersji dla Windows 10

W tym tygodniu w Microsoft Store udostępniono sporą aktualizację nieoficjalnego klienta komunikatora Telegram o nazwie Unigram. Myślą przewodnią twórców jest stworzenie aplikacji wykorzystującej możliwości oferowane przez API systemu Windows 10.

Aplikacja w wersji 3.x pozostawiała nieco do życzenia – występowało w niej trochę irytujących błędów (np. resetowanie ciemno-niebieskiego motywu do czarnego po każdej aktualizacji programu). Z tym w końcu uporano się w aktualizacji oznaczonej numerkiem 4.0.

Przy okazji twórcy rozszerzyli także listę dostępnych opcji względem jedynej oficjalnej aplikacji dla okienek, czyli Telegram Desktop. Możemy między innymi przycinać obrazki wysyłane w aplikacji, poprawnie działają także powiadomienia (w wersji Desktop nie otwierały powiązanej konwersacji) i oferują odpowiedzi wprost z dymków systemowych.

Program, jako pełnoprawna aplikacja UWP, wspiera także systemowy mechanizm udostępniania oraz powiadomienia push (więc Unigram nie musi być cały czas uruchomiony w tle by odbierać powiadomienia).

Oczywiście to nie tak, że Unigram nie ma wad. Obecnie nie oferuje możliwości zmiany dźwięku powiadomień (zawsze będzie używany domyślny systemowy). Trzeba też czekać nieco dłużej na nowości. Z jednej strony twórcy muszą czekać na aktualizacje bibliotek Telegrama, z drugiej mają mniejsze moce przerobowe (np. obsługa folderów pojawiła się dopiero teraz wraz z wersją 4.0).

Kod źródłowy Unigram możecie znaleźć w serwisie GitHub. Tam też można zgłaszać błędy oraz śledzić rozwój projektu.

revanmj's tech blog