Jak odblokować dodatkowe opcje urządzeń smart home od Xiaomi w europejskich regionach?

Jeśli interesowaliście się nieco bardziej inteligentnymi urządzeniami od Xiaomi, to być może natrafiliście na informację, że ich funkcjonalność na serwerach z naszego regionu bywa ograniczona (najbardziej znany przykład to ustawianie własnych progów zanieczyszczenia i mocy wentylatora za pomocą automatyzacji w oczyszczaczach powietrza).

Do tej pory jedynym sposobem na obejście przynajmniej części z tych ograniczeń było korzystanie z chińskich serwerów zamiast europejskich, ale dla wielu może być mocno odpychająca perspektywa 🙂 Na szczęście znaleźli się ludzie, którym także to przeszkadzało i postanowili zmodyfikować aplikację Xiaomi Home dla Androida, by zdjąć ograniczenia mimo łączenia się z europejskimi serwerami.

Linki do aktualnych wersji zmodyfikowanej aplikacji możecie zawsze znaleźć na forum Xiaomi Fans. By ją zainstalować trzeba wcześniej usunąć oficjalną kompilację (różnią się podpisem cyfrowym, więc system nie pozwoli zainstalować pliku APK jako aktualizacji) jeśli mieliście ją zainstalowaną. Po instalacji zablokowane opcje automatyzacji czy urządzenia nie wspierane do tej pory na europejskich serwerach powinny się pojawić / być wykrywane (choć zdarza się, że interfejs konfiguracyjny części z nich jest po chińsku).

Oczywiście nadal mogą wystąpić braki (niektóre opcje są blokowane na poziomie firmware danego urządzenia, wtedy trzeba kupować jego chińską wersję). Ponadto mogą nie działać powiadomienia (mi nie działały, ale szczerze nie wiem czy to wina moda czy też ogólne problemy Mi Home dla Androida z powiadomieniami). Jeśli zaś chodzi o automatyzację, to pamiętajcie, ze działa ona przez chmurę. Oczyszczacze zaś wysyłają do niej aktualizacje poziomu zanieczyszczeń raz na 30 minut lub, gdy wartość zmieni się przynajmniej o 20.

Z oczywistych względów (brak możliwości łatwej instalacji aplikacji spoza App Store) podobnego rozwiązania nie ma dla systemu iOS, więc jego użytkownicy nadal skazani są na chińskie serwery.

revanmj's tech blog