Outlook.com w odświeżonym wydaniu – pierwsze wrażenia

Microsoft rozpoczął kilka dni temu udostępnianie wersji beta odświeżonej wersji Outlook.com w przeglądarce. Co zmieniono? Mamy przede wszystkim nieco zmodyfikowany wygląd i kilka nowych funkcji.

screenshot-2017-08-09_16-55-16 screenshot-2017-08-09_16-57-12

Zacznijmy od wyglądu – wyraźnie widać inspirację systemową aplikacją poczty elektronicznej z Windows 10. Przy okazji w końcu nie marnuje się tyle miejsca na panelu bocznym co w poprzedniej wersji (foldery były w podobnej odległości od brzegu ekranu, ale nic w tym pustym polu nie było, teraz mamy chociaż odnośniki do kalendarza, kontaktów, etc.).

screenshot-2017-08-12_08-52-56 screenshot-2017-08-12_08-57-29

Pojawiło się też wyświetlanie dokładniejszych informacji o załącznikach już na liście wiadomości (podobnie jak w Inbox od Google), ale można to wyłączyć w ustawieniach. Jest również opcja szybkiej odpowiedzi. Do tego jeszcze możliwość dodawania folderów do ulubionych, czym przypinamy je do sekcji ulubionych na samej górze listy folderów. Niestety, nadal zostają też na normalnej liście.

screenshot-2017-08-09_17-00-30

Obecnie odświeżona została jedynie sekcja odpowiedzialna za maile (nowy interfejs ma też nowo dodana sekcja ze zdjęciami z maili). Cała reszta (kontakty, kalendarz, etc.) wygląda tak samo, jak w stabilnym wydaniu. Ich bety mają się pojawić w ciągu kolejnych kilku miesięcy.

screenshot-2017-08-09_16-58-15 screenshot-2017-08-12_08-38-14

To, że jest to wczesna beta widać też po jeszcze jednej rzeczy – ustawieniach. Gdy otworzymy ich pełną wersję (a nie tylko panel z podstawowymi opcjami), zobaczymy, że dostępnych pozycji jest znacznie mniej niż w ustawieniach stabilnego wydania. W becie nie ustawimy między innymi automatycznych odpowiedzi, nie zmienimy lub dodamy reguł przetwarzania wiadomości, nie wyłączymy obsługi protokołu POP czy nie aktywujemy automatycznego pobierania wiadomości z innego konta. Z czasem zapewne te opcje powrócą, ale na razie większość ustawień ze stabilnego wydania nie jest dostępna w becie.

Obecnie Microsoft stopniowo udostępnia betę kolejnym użytkownikom (pojawia się im przełącznik na pasku narzędzi), co ma potrwać kilka tygodni. Jeśli jednak nie chcecie czekać, to wystarczy, że otworzycie swoją skrzynkę w przeglądarce, a następnie wpiszecie w pole adresu https://outlook.live.com/mail/. Tylko nie klikajcie na przełącznik w celu powrotu do stabilnego wydania, bo zablokuje Wam to betę do czasu jej oficjalnego udostępnienia Wam przez Microsoftu. W tym celu lepiej użyć po prostu starego adresu (https://outlook.live.com/owa/).

revanmj's tech blog