Vanilla – proste ukrywanie ikon na pasku menu w macOS

Mimo oferowania wielu rzeczy, których Windows do tej pory nie ma, macOS ma też kilka braków, które od dawna są zaimplementowane w okienkach. Jednym z nich jest możliwość ukrywania cześć ikon z tutejszego odpowiednika traya, czyli paska menu. Windows od czasów XP oferuje możliwość przeniesienia części ikonek do rozwijanej części. W macOS tego cały czas nie ma i jak na razie tylko niezależni deweloperzy usiłują rozwiązać problem ze zbyt dużą ilością ikon na pasku menu.

Do tej pory główną aplikacją tego typu był Bartender. Pozwalał on przenosić ikony do własnego „dymka” rozwijanego poniżej paska menu lub też w ogóle je ukrywać. Miał jednak istotną wadę sprowadzającą się do konieczności instalowania systemowego komponentu i tym samym ciągłe ryzyko, że przestanie działać po aktualizacji systemu (parę razy się zdarzyło i trzeba było czekać chwilę na nową wersję).

Kilka miesięcy temu pojawiła się prostsza alternatywna w postaci programu Vanilla. Program nie wymaga żadnych systemowych komponentów i stara się wpasować jak najlepiej w system. Dzięki temu wygląda niemal tak, jakby to samo Apple zaimplementowało rozszerzanie pola ikon w pasku menu. Ponadto stawia na prostotę obsługi, więc większość rzeczy robimy po prostu przesuwając ikonki między odpowiednimi sekcjami.

W ustawieniach możemy jedynie włączyć lub wyłączyć kompletne ukrywanie ikon (dodaje trzecią sekcję do przeciągania ikon, widoczną jedynie gdy otwarte jest okno ustawień), auto-ukrywanie ikon po 5 sekundach oraz automatyczny start programu po zalogowaniu się.

Na początku jednak program miał trochę błędów z wykrywaniem kiedy się wyświetlić i ukrywaniem ikon, stąd odpuściłem go sobie na jakiś czas. Po kilku aktualizacjach postanowiłem przetestować Vanillę ponownie i program działał już o wiele lepiej.

Pozostał zasadniczo jeden błąd – aplikacja nadal wyświetla swoją nakładkę w niektórych aplikacjach pełnoekranowych (np. Firefoksie) zanim kursor zbliży się do górnego brzegu ekranu na tyle, aby wyświetlił się sam pasek menu (widać to na powyższym zrzucie ekranu). Wszystkie inne problemy jakie miałem (chowanie całego menu w niektórych aplikacjach, przeskakiwanie ikon z ukrycia do normalnego paska menu lub odwrotnie, etc.) zniknęły.

Dodatkową zaletą Vanilla jest to, że podstawowa opcja (ukrywanie ikon na rozwijalnym obszarze paska menu) jest darmowa. Płacić trzeba dopiero za opcję kompletnego ukrywania, ale i tak niewiele (4 $, czyli około 15 zł) w porównaniu do Bartender (15 $, czyli około 55 zł).

Vanilla możecie pobierać z oficjalnej strony programu.

revanmj's tech blog