Zmiana wymiarów siatki ikon (i ich rozmiaru) w Launchpadzie

Niedawno zdecydowałem się w końcu wymienić swojego MacBooka na nowszy model. W starym korzystałem z domyślnej konfiguracji Launchpada, ponieważ była dla mnie wystarczająca. Nowy ma jednak wyższą rozdzielczość ekranu i okazało się, że przy domyślnych ustawieniach ikony są ogromne i marnują masę miejsca. Niestety, Apple nie udostępnia łatwego sposobu na zmianę tego stanu rzeczy.

Na szczęście po poszukiwaniach w internecie okazało się, że można zmienić wymiary siatki ikon w Launchpadzie, a tym samym również ich rozmiar (zmienia się automatycznie, aby pomieścić ustawioną siatkę). Wystarczy w terminalu wpisać poniższą komendę (X należy zastąpić liczbą odpowiadającą ilości ikon, które mają się mieścić odpowiednio w jednym wierszu i kolumnie):

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int X;defaults write com.apple.dock springboard-columns -int X;killall Dock

Po wciśnięciu klawisza enter, Dock na chwilę zniknie i wczyta się ponownie. Gdy teraz otworzycie Launchpada, będzie miał już ustalone przed chwilą wymiary siatki i automatycznie dobrany do nich rozmiar ikon.

Aby przywrócić domyślne wymiary, wystarczy wydać poniższą komendę:

defaults delete com.apple.dock springboard-rows;defaults delete com.apple.dock springboard-columns;killall Dock

Informację o tym sposobie znalazłem poprzez fora Apple na tej stronie.

revanmj's tech blog