Windows 10 Anniversary Update – co nowego na tabletach?

Najnowsza aktualizacja okienek wprowadziła nie tylko ogólne usprawnienia systemu zarówno dla użytkowników komputerów jak i tabletów (o których pisałem na początku sierpnia), ale także kilka istotnych zmian dla tych drugich. Zwłaszcza po tym, jak pierwsza stabilna kompilacja „dziesiątki” sporo w tej kwestii „wycięła” względem Windows 8.1.

2016-08-15 2016-08-15 (1)

Przede wszystkim zmian doczekał się ekran Start. W lewym dolnym rogu mamy teraz listę skrótów, które możemy w ograniczonym zakresie dostosowywać do siebie (np. dodać odnośnik do eksploratora plików czy bezpośrednio do folderów z obrazami, pobranymi plikami, etc.). Poza tym, lista wszystkich zainstalowanych aplikacji znów otwiera się na pełnym ekranie, a nie tylko wąskim panelu z lewej strony.

2016-08-15 (3)

Powróciła też opcja ukrywania paska zadań (można go wyświetlić przesuwając palcem z dolnego brzegu ekranu do góry) w wypadku korzystania z aplikacji UWP na pełnym ekranie (można go ukrywać tylko w trybie tabletu lub zawsze, w zależności od woli użytkownika).

2016-08-15 (6) 2016-08-15 (9)

Dużą nowością jest też Windows Ink, czyli zestaw komponentów tworzonych z myślą o posiadaczach tabletów z rysikami. W uproszczeniu sprowadza się on do ikonki na pasku zadań, która otwiera panel oferujący szybki dostęp do tworzenia odręcznych notatek, umieszczania adnotacji na zrzutach ekranu (przy okazji pozwalając na ich łatwe tworzenie na urządzeniach nieoferujących żadnego skrótu do tego, np. tanich tabletach) czy dodawania tzw. sticky notes.

2016-08-15 (7) 2016-08-15 (8)

Sama aplikacja do obsługi wspomnianych „przyklejanych notatek” jest zupełnie nowa i wykorzystuje już platformę UWP. Niestety, przy okazji usunięto program dodany jeszcze w Windows 7, co przynamniej części użytkownikom może się nie spodobać.

Podsumowując, jeśli wstrzymywaliście się do tej pory z aktualizacją do Windows 10 na swoim tablecie, sądzę że można już ją przeprowadzić. Bo na powrót dodatkowych elementów, jak pasek Charms już raczej nie ma co liczyć, a nowe aplikacje przystosowane do tabletów budowane są już z wykorzystaniem UWP i wymagają „dziesiątki” do działania.

revanmj's tech blog