„Naprawianie” pendrive’a potraktowanego wirusem

Przy okazji drukowania mojej pracy magisterskiej ponad rok temu spotkała mnie niemiła przygoda w postaci zawirusowania mojego pendrive’a w drukarni i w efekcie wydawało się jego uszkodzenia (albo nie był w ogóle widziany przez komputer, albo doprowadzał do jego zawieszenia się po podłączeniu). Odłożyłem go wtedy na półkę i zapomniałem o nim aż do dziś, kiedy to zdecydowałem się zrobić porządki z moimi pendrive’ami.

IMG_20160813_163617

Trochę szkoda mi było go wyrzucać bez upewnienia się, czy rzeczywiście nie da się nic zrobić. Od początku odrzuciłem narzędzia GUI i postanowiłem sprawdzić, czy może uda mi się wskrzesić tego pendrive’a z pomocą zaawansowanych aplikacji dostępnych poprzez linię poleceń.

To był dobry pomysł, ponieważ pomocą narzędzia DISKPART wbudowanego w system Windows udało mi się wskrzesić rzeczonego pendrive’a. Wystarczyło usunąć z niego wszystkie dane (także o partycjach), następnie utworzyć nową i sformatować ją w wybranym przez siebie systemie plików (FAT32 w moim wypadku). Aby tego dokonać, wystarczy uruchomić Wiersz poleceń w trybie administratora (kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Uruchom jako administrator”), a następnie wpisać diskpart, wcisnąć Enter i po załadowaniu programu wprowadzać kolejno polecenia z poniższego zrzutu ekranu:

Zrzut ekranu (32)

W drugim wypadku wpisujemy nazwę dysku będącego naszym pendrive (po rozmiarze można się domyślić, który to jest). Z kolei w piątym punkcie zamiast fat32 możemy równie dobrze wpisać ntfs czy exfat. To wszystko, pendrive powinien być teraz widoczny i już nie zawieszać komputera.

Jeśli nie chcecie ryzykować zawirusowania czy też Windows zainstalowany na komputerze zawiesza się po podłączeniu pendrive’a, można użyć DISKPART dołączonego do płyty instalacyjnej okienek (w celu uruchomienia linii poleceń należy wcisnąć kombinację klawiszy SHIFT+F10). 

revanmj's tech blog