Uzupełnianie braków czystego Androida aplikacjami korzystającymi z roota

Obecnie posiadam już dosyć leciwego Galaxy Nexusa, którego dosyć przestarzały procesor (porzucony przez Texas Instruments układ OMAP) i stosunkowo mała ilość RAMu (1 GB) dają już nieco w kość. Z tego powodu musiałem porzucić CyanogenModa, który od pojawienia się nowego silnika motywów coraz bardziej „przymulał”. Przesiadłem się więc na ROM będący zasadniczo czystym Androidem jakim go Google stworzyło.

Oznacza to jednak pewne niedogodności – Google do tej pory nie zadbało o funkcję blokowania połączeń od wybranych numerów. Brakuje także backupu danych wszystkich aplikacji (nadal niewiele deweloperów decyduje się na wykorzystanie chmury Google do przechowywania kopii danych). W czystym Androidzie nie ma też oczywiście możliwości szybkiego przejścia do recovery.

Na szczęście wiele z takich braków można uzupełnić dzięki aplikacjom korzystającym z uprawnień roota (można je stosować nie tylko w ROMach opartych o AOSP, ale także stockowych od Google po ich zrootowaniu).

Screenshot_2015-09-20-12-37-49

Zacznijmy od najdrobniejszej aplikacji, która zawiera skróty pozwalające szybko dostać się do recovery, bootloadera, trybu Download (tylko Samsungi) lub po prostu zrestartować urządzenie. Ja wykorzystuję aplikację Simple Reboot. Posiada sporo różnych opcji, choć niestety opatrzona jest reklamami. Aczkolwiek te najbardziej denerwujące, czyli pełnoekranowe, raczej rzadko będziemy widzieć, bo pojawiają się tylko przy wyjściu z programu klawiszem wstecz.

Screenshot_2015-02-09-14-45-30 Screenshot_2015-02-09-14-45-41

Kolejną aplikacją będzie program do kopii zapasowych, czyli być może niektórym już znany Titanium Backup. Pozwala on na tworzenie kopii danych aplikacji oraz danych systemowych, synchronizację ich z chmurą (do wyboru Google Drive, Dropbox i Box) oraz ich przywracanie. Poza tym, z jego pomocą można usuwać systemowe aplikacje lub zamrażać wybrane programy (są na dysku, ale nie mogą zostać uruchomione i tym samym nie zajmują RAMu i nie obciążają procesora). Niestety darmowa wersja jest nieco ograniczona (nie da się np. automatycznie zainstalować wszystkich skopiowanych programów.

Screenshot_2015-02-09-14-46-05 Screenshot_2015-02-09-14-46-37

Następny na liście jest program do blokowania połączeń. Ja używam Root Call Blocker i go polecam. Darmowa wersja wyświetla reklamy i ma kilka ograniczeń, ale do podstawowego blokowania połączeń wystarcza. Reklamy nie powinny przeszkadzać, bo i tak samą aplikację otwierać trzeba tylko w celu dodania nowego numeru, co raczej u przeciętnego użytkownika zbyt często się nie zdarza 🙂

banner2

Jeśli macie Androida 4.4 (ale korzystacie z Dalvika, nie ART) lub starszego, możecie również zainstalować framework Xposed. Dzięki niemu do czystego Androida można dodać, np. edycję ekranu szybkich przełączników i innych zaawansowanych ustawień (Android 4.1 – 4.3 | Android 4.4) czy nawet obsługę motywów (choć tutaj znów może pojawić się spowolnienie). Niestety nie wiadomo kiedy doczekamy się wersji kompatybilnej z Androidem 5.0 i ART. Stabilna wersja Xposed kompatybilna z Lollipopem (5.0 i 5.1) jest już dostępna do pobrania z tego wątku na forum xda-develoeprs.

revanmj's tech blog