Matcha – ciekawy edytor tekstu dla iOS

Niedawno opisywałem różnice pomiędzy tańszym iA Writer, a droższym i w założeniu skierowanym do profesjonalistów Writer Pro. Teraz przyszedł czas na alternatywę dla tego pierwszego w podobnej cenie. Aplikacja nazywa się Matcha i także stawia na pisanie bez odwracania naszej uwagi od samego tekstu. Jednak oferuje przy tym nieco więcej opcji niż prosty do bólu iA Writer.

iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0624PM iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0625PM

Możemy chociażby zmienić motyw kolorystyczny (do wyboru jest ich sześc, plus każdy ma ciemną wersję), wybrać rozmiar czy krój czcionki, a także zmienić odstępy między liniami. Matcha pozwala również na ustawienie hasła do programi i obsługuje integrację z Dropboksem (i co ważne, jest w stanie zachować kopię dokumentu na wypadek braku połączenia z internetem, z czym iA Writer sobie nie radzi).

iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0625PM (1) iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0625PM (2)

Matcha oferuje też przyciski do szybkiego wstawiania wybranych symboli czy linków, tabel, a nawet obrazków. Przydatny jest też widok podsumowania (zbiera w jednym miejscu wszystkie nagłówki) czy ekran z właściwościami dokumentu (możemy się dowiedzieć jakiego kodowania używa nasz plik). Później, w razie potrzeby udostępnienia komuś dokumentu, otrzymujemy możliwość wyeksportowania do zwykłego pliku tekstowego, PDFa, Markdown czy RTF.

iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0625PM (3) iOS-Screenshot-September_24__2014_at_0626PM

W programie brakuje mi zasadniczo jedynie opcji „Focus” znanej z iA Writer, które dba o to, aby aktualnie pisana przeze mnie linia tekstu była zawsze na środku ekranu lub nad klawiaturą (gdy używam rozdzielonej).

Edytor Matcha możecie kupić za 4,49 € (około 19 zł) w App Store (aplikacja jest uniwersalna).

revanmj's tech blog