Instapaper przechodzi w pełni na model freemium i dodaje profile

Do tej pory usługa Instapaper jako taka była dostępna za darmo, ale jej oficjalne aplikacje mobilne trzeba było już kupować lub wykupować subskrypcję (3 $ pobierane co trzy miesiące) w celu korzystania z nieoficjalnych programów i korzystać z kilku dodatkowych opcji. Teraz jednak to się zmienia – aplikacje stają się darmowe, a subskrypcja naliczana będzie co miesiąc (2,99 $) lub co rok (29,99 $).

Przy okazji dodane zostały również normalne profile użytkowników. Już wcześniej mogliśmy śledzić ulubione teksty innych, ale musieliśmy znaleźć ich wbudowaną wyszukiwarką, która skanowała jedynie kilka sieci społecznościowych). Teraz wystarczy, że znajomy poda nam łącze. W ustawieniach mamy oczywiście wybór, czy chcemy udostępniać nasze znajomym publicznie (każdy z łączem może nas śledzić) – domyślnie ustawiony jest profil prywatny.

Zrzut ekranu 2014-09-21 o 13.36.06

Niestety, profile na Instapaper są dosyć ubogie w porównaniu, np. do Readability. Zawierają zasadniczo listę polubionych tekstów i ewentualnie łącze do profilu użytkownika w sieci społecznościowej (np. Twitterze). Brakuje przynajmniej listy osób obserwowanych przez daną osobę. Ułatwiłoby to też zarządzanie użytkownikami, bo w tej chwili nie ma miejsca, w którym można przejrzeć listę obserwowanych użytkowników i przykładowo część z nich usunąć z listy.

iOS-Screenshot-September_21__2014_at_0257PM iOS-Screenshot-September_21__2014_at_0255PM

Udostępniono też spore aktualizacje oficjalnych aplikacji. Wersja dla iOS zyskała możliwość udostępniania tekstów z Safari i innych przeglądarek obsługujących rozszerzenia oraz widżet z dodanymi danego dnia artykułami. Natomiast oba wydania (iOS i Android) otrzymały funkcję czytania tekstów razem z tworzeniem swego rodzaju list odtwarzania (niestety tylko w języku systemu, co stanowi problem dla osób dodających teksty w wielu językach), wsparcie dla subskrypcji Instapaper Premium oraz odświeżoną sekcję Przeglądaj (nie jest już podzielona na kategorie The Feature, Daily oraz Znajomi; wszystko wyświetlane jest na jednej liście).

Dobra informacja dla osób, które posiadały aktywną subskrypcję przed wprowadzeniem zmian: zostają przy takim systemie rozliczeń, jaki mieli. Czyli nadal będą płacić 3$ co trzy miesiące. Miesiąc Instapaper Premium otrzymają za darmo również ci, którzy kupili aplikacje mobilne gdy były jeszcze płatne.

revanmj's tech blog