Evernote wprowadza spore zmiany w aplikacjach dla OS X i iOS

W ciągu ostatnich kilku dni, Evernote udostępnił zarówno betę piątej wersji swojej aplikacji dla systemu OS X, jak i już jej finalne wydanie dla urządzeń mobilnych z iOS na pokładzie. Zmiany w tym drugim opisałem już na łamach PDAclubu, przejdźmy zatem do programu dla OS X. Podobnie, jak w mobilnej wersji odświeżono nieco interfejs, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu (ogólny układ elementów pozostał taki sam). Sporą część kontrolek zastąpiono też natywnymi, dodanymi ostatnio przez Apple, np. dymkami podobnymi do tych z iPada.

 

Pojawiło się również wsparcie dla nowych funkcji, czyli między innymi widoku Atlas powiązanego z możliwością oznaczania notatek danymi o położeniu na mapie, lepszej obsługi kilku użytkowników czy bardziej rozbudowanych powiadomień o zmianach w udostępnionych notesach. Jak widać na powyższych zrzutach ekranu, pojawiła się również możliwość przypinania do paska bocznego zarówno notesów jak i pojedynczych notatek (czyli to, czego brakuje mi w wersji dla iPada).  Z kolei sam edytor, podobnie jak w wydaniu dla iOS, większym zmianom nie uległ i zyskał jedynie odświeżoną stylistykę oraz przycisk otwierający właściwości otwartej notatki.

 

Znacząco usprawniono też wbudowany mechanizm wyszukiwania, między innymi poprzez dodanie sugerowania haseł, wyboru czy chcemy przeszukiwać całe nasze konto czy tylko aktywny notes, możliwości przeszukiwania zawartości udostępnionych nam notesów czy opcji szybkiego zapisywania wyników wyszukiwania poprzez przeciągnięcie hasła na pasek boczny. Pod sugestiami pokazywanych jest również kilka ostatnio poszukiwanych wyrażeń. 

 

Niestety, jak to często bywa, nie ma róży bez kolców – w piątej wersji Evernote’a dla OS X usunięto możliwość dostosowania paska narzędzi do własnych potrzeb i zniknął szybki dostęp do informacji o pozostałym limicie (trzeb wchodzić do menu Evernote i wybierać opcję Informacje o koncie, żeby dowiedzieć się ile danych możemy jeszcze przesłać na serwery usługi). Nie naprawiono też paska narzędzi w trybie edycji i nadal po ustawieniu zbyt małej szerokości okna tracimy dostęp do przycisków, które się nie mieszczą (wersja dla Windowsa radzi sobie z tym bez problemu). Czepić się można także dużych ikon na pasku bocznym, które odstają od reszty elementów okna programu.

Aby pobrać betę Evernote’a 5 dla OS X, musicie mięć zainstalowaną stabilną wersję aplikacji (ze strony producenta, dla wydania z Mac App Store to nie zadziała) i w ustawieniach włączyć aktualizowanie do testowych kompilacji.

revanmj's tech blog