Box udostępnia funkcję synchronizacji użytkownikom darmowych kont

Pamiętacie może usługę Box, która jakiś czas temu rozdawała użytkownikom urządzeń mobilnych z iOS i Androidem 50 GB miejsca w chmurze w zamian za zalogowanie się do swojej mobilnej aplikacji dla tych systemów? Niedawno jej twórcy postanowili w końcu nieco zbliżyć się do swoich konkurentów pod względem bezpłatnej oferty i w końcu zaczęli oferować funkcję synchronizacji plików pomiędzy komputerami z systemem Windows lub OS X posiadaczom darmowych kont (niestety nadal z limitem rozmiaru pojedynczego pliku na poziomie 100 MB). Póki co, odbywa się to stopniowo, więc nie wszyscy mają jeszcze dostęp do tej funkcji.

 

Jak więc na tle konkurencji prezentują się klienty dla wspomnianych systemów? Całkiem dobrze, zmiany wyłapywane są dosyć szybko, dostępne są dosyć szczegółowe informacje o procesie przesyłania danych z i do serwera, można również zmienić położenie synchronizowanego katalogu czy ograniczyć stopień wykorzystania łącza. Aplikacja integruje się także z systemem w celu pokazywania ikonki ze statusem pliku na jego ikonce oraz szybkiego uzyskania linku do niego. Niestety, w porównaniu do Dropboksa czy Cubby, Box oferuje dosyć ograniczoną implementację opcji wyboru katalogów do synchronizacji. Dlaczego ograniczoną? Bo możemy to zrobić jedynie dla wszystkich komputerów. Nie da się ustawić aby folder A był tylko na „blaszaku”, a folder B na laptopie. Wybór sprowadza się tak naprawdę jedynie do tego, czy dany katalog ma być również przechowywany na naszych komputerach czy też tylko w chmurze.

 

Dodanie synchronizacji plików na darmowych konta niewątpliwie ucieszy posiadaczy urządzeń z niezbyt popularnymi systemami, jak Windows Phone czy BlackBerry, ponieważ zespół stojący za usługą stworzył szeroką gamę oficjalnych klientów. Są one dostępne nawet dla HP Touchpad czy BlackBerry Playbook. Nie można jednak powiedzieć, ze twórcy idą w ilość zamiast jakości, bo ta swoi na przyzwoitym poziomie. Programy korzystają ze specyficznych funkcji danego systemu (np. udostępnianie w Androidzie) i w miarę możliwości starają się łączyć styl specyficzny dla danej platformy z motywem graficznym usługi. Oprócz tego warto również wspomnieć o przydatnej opcji powiadamiania o skorzystania z publicznego linku udostępnionego przez nas czy spisie ostatnio wprowadzonych zmian w naszych plikach i katalogach, co przyda się zwłaszcza tym, którzy kilka osób pracują nad różnymi projektami.

 

Darmowe konto w usłudze możecie założyć na tej stronie. Z kolei tutaj znajdziecie informację, czy na Waszym koncie jest już aktywna funkcja synchronizacji plików z komputerami (jeśli tak, to widoczny będzie tu link do instalatora aplikacji klienckiej).

revanmj's tech blog