Prismatic

Dla mobilnych systemów operacyjnych powstało już wiele aplikacji automatycznie dobierających najciekawsze wiadomości i artykuły swoim użytkownikom na bazie informacji, które udostępniają portale i znajomi w portalach społecznościowych czy obserwowanych kanałów RSS w Google Readerze. Są to między innymi Flipboard, Zite czy Flud. A co z „dużymi” komputerami? Jednym sposobem jest uruchamianie tych samych programów przy pomocy udostępnionego nie tak dawno emulatora Androida. Jednak korzystanie z nich w ten sposób nie będzie należało do najwygodniejszych, bo nie były tworzone z myślą o obsłudze myszką. Nie zanosi się również na to, że twórcy tych aplikacji udostępnią w najbliższym czasie wersje dla tradycyjnych komputerów.

 

Powstałą w ten sposób lukę ma zapełnić wspomniana w tytule usługa Prismatic, która zaczęła od udostępnienia jakiś czas temu wersji webowej działającej na desktopach i (lepiej lub gorzej) tabletach, a dopiero kilka dni temu zyskała mobilną wersję w postaci aplikacji dla iPhone’a (którą opisałem na łamach PDAclubu). Zasada działania jest taka sama, jak w innych aplikacjach / usługach tego typu – najpierw logujemy się przy pomocy naszego konta na Twitterze / Facebooku / Google Readerze, następnie Prismatic analizuje dane tam zgromadzone i na ich bazie zbiera listę ulubionych portali czy blogów i tematów, które powinny nas interesować, by na końcu wyświetlić nam listę ciekawych artykułów. Z czasem program będzie również pomagał nam dodatkowo zawęzić krąg naszych zainteresowań poprzez sugerowanie w panelu z prawej strony kolejnych, zwykle dokładniejszych kategorii serwowanych wiadomości.

Jeżeli trafimy na jakiś news, który nas nie interesuje, wystarczy kliknąć krzyżyk widoczny z prawej strony. Jest to kolejny sposób, poza wyborem kategorii, na dodatkowe spersonalizowanie serwowanych nam treści. Obok ikonki ignorowania, są również przyciski pozwalające udostępnić dany tekst na Twitterze, Facebooku lub po prostu przesłać go mailem oraz dodać go do ulubionych. Dodatkowo, na naszej stronie profilowej możemy również udostępniać artykuły, które przeczytaliśmy, udostępniliśmy, dodaliśmy do ulubionych czy też wszystkie śledzone przez nas kategorie (wszystko można również oznaczyć jako prywatne, wystarczy wejść do edycji profilu).

Usługa Prismatic jest dostępna na tej stronie.

revanmj's tech blog