Google odświeża Gmaila

Od czasu udostępnienia serwisu Google+, jego producent aktualizuje inne swoje usługi, aby pasowały wyglądem do tego, znanego z nowego portalu społecznościowego. W wypadku Gmaila, testowa wersja nowego designu była już dostępna jakiś czas temu, jednak nie wprowadzała ona znaczących zmian w funkcjonalności czy mechanice. Google postanowił jednak pójść nieco dalej i niedawno udostępnił całkowicie nową wersję odświeżonego UI, ze sporą listą zmian.

 

Przeprojektowano między innymi górny pasek narzędzi. Teraz większość przycisków znajdujących się na nim ma ikonki zamiast etykiet tekstowych, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Część z nich jest także ukryta i pojawia się dopiero, gdy zaznaczymy jedną lub kilka wiadomości. Trochę miejsca oszczędzono również, dzięki schowaniu linków Kontakty i Zadania w menu dostępnym po kliknięciu na Poczta widoczny tuż pod logiem Gmaila.

 

Usprawniony został też mechanizm dostosowywania interfejsu do rozmiaru ekranu czy okna przeglądarki. Jeśli mimo wszystko nie odpowiada nam domyślne ustawienie, możemy je bez problemu zmienić w menu dostępnym po kliknięciu na przycisk z ikonką koła zębatego. Mamy w nim do wyboru trzy opcje – Wygodny, Zwarty i Kompaktowy. Pierwsza jest najbardziej „rozlazła”, druga moim zdaniem najbardziej optymalna dla większości komputerów, a trzecia nadaje się chyba tylko dla netbooków czy fanów upychania jak największej ilości informacji na ekranie.

Oprócz tego, pojawiły się również nowe skórki, oznaczone jako „HD”. Są to po prostu zdjęcia w wysokiej rozdzielczości umieszczone pod nieco prześwitującymi elementami interfejsu Gmaila. Niestety, przy okazji zniknęła opcja utworzenia własnego motywu kolorystycznego.

 

Największych zmian doczekał się chyba jednak widok konwersacji. Pochowano w nim wiele mniej istotnych elementów, dzięki czemu zostało więcej miejsca na treść samych wiadomości. W dodatku z niej również usuwane są zbędne elementy (np. podpis czy cytaty z naszych poprzednich maili). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby je znowu zobaczyć – wystarczy kliknąć wielokropek pod widoczną treścią wiadomości.

Natomiast okno tworzenia nowego maila nie zmieniło się wiele – mamy w zasadzie tylko nowe ikonki na pasku narzędzi znane z Google Docs czy drobne poprawki układu elementów.

Jeśli chcecie wypróbować nowe UI Gmaila, wystarczy że otworzycie swoją pocztę w przeglądarce i wybierzecie opcję wypróbowania nowego interfejsu.

revanmj's tech blog