Bins, czyli foldery na pasku zadań Windows 7

Jak większość z Was zapewne wie, Windows 7 wprowadził nowy układ paska zadań przypominający dock’a z systemu Mac OS X. Niestety, Microsoft wprowadzając tę zmianę, nie pozwolił na umieszczanie w nim folderów czy grup aplikacji. Te lukę starało się wypełnić kilka aplikacji z lepszym lub gorszym skutkiem. Jednak korzystanie z dowolnej z nich nie dawało nam w miarę szybkiego dostępu do jumplisty danego programu, gdy był wyłączony. Natomiast po uruchomieniu i tak zajmował miejsce na pasku zadań wrzucając tam osobno swoją ikonę.

Ten problem postanowili rozwiązać panowie z 1UP Industries (autorzy aplikacji takich, jak Fences czy ObjectDock) i stworzyli dodatek Bins.

 

Jak widać na powyższych obrazkach, ich program pozwala nam na tworzenie grup aplikacji w taskbarze, jednocześnie nie tracimy dostępu to ich jump list, gdy są wyłączone. Natomiast po uruchomieniu, ikony dalej pozostają w folderze. Dla odróżnienia działających aplikacji od tych wyłączonych, ikony tych drugich stają się przezroczyste.

Mamy także możliwość ustawienia głównej ikony takiej grupy. Co to oznacza? Że po kliknięciu na folder, zostanie uruchomiony wybrany przez nas folder (jego zawartość pojawia się po najechaniu na niego kursorem).

No dobrze, a jak stworzyć taką grupę programów? Metodą znaną z systemu iOS – wystarczy przeciągnąć jedną ikonkę na drugą, a gdy pojawi się nad nią dymek, przeciągnąć nasz program do niego. I to wszystko. Kolejne aplikacje dodajemy tą samą metodą. Oczywiście potem bez problemu można przestawiać kolejność ikon (tylko pierwsze cztery są widoczne bez najeżdżania kursorem na grupę, ale można do niej dodać więcej).

 

Oprócz możliwości tworzenia grup, Bins pozwala nam także na przypinanie do paska zadań folderów i plików (Windows 7 pozwala to robić tylko w jump listach), aczkolwiek nie pamiętam czy ta opcja jest domyślnie włączona. Jeśli nie, wystarczy udać się do ustawień programu (trzeba kliknąć prawym przyciskiem na ikonkę Bins widoczną obok zegara, wybrać Settings) i na zakładce Extras zaznaczyć opcję Enable pinning files/folders onto the taskbar. Jeśli natomiast kogoś denerwuje cienka linia pojawiająca się nad folderami, odznaczyć opcję Show indicator-line above icons with bins w preferencjach programu.

Obecnie jest to jeszcze beta, choć sądząc po zmianach na stronie głównej (nie ma już linku do pobrania, tylko do kupienia) już wkrótce wydana zostanie wersja finalna. Obecnie cena to 4,99 $, ale jest to promocja ograniczona czasowo. Nie wiadomo jak bardzo wzrośnie później. Zainteresowani? Zapraszam więc na stronę producenta.

Za informację o programie dziękuję Konradowi Kozłowskiemu.

revanmj's tech blog