Polski iTunes Music Store – kilka praktycznych porad

Dosłownie kilka dni przed konferencją, na której przedstawiono odświeżonego iPhone’a 4S i ogłoszono datę premiery iCloud oraz iOS 5, uruchomiono sklep iTunes Music Store w nowych krajach Unii Europejskiej, również w Polsce. Oczywiście wiadomo, że nie jest to spowodowane podskoczeniem naszego kraju w „rankingu” Apple’a, tylko naciskami UE (jedna z nielicznych pożytecznych rzeczy), która groziła zamknięciem innych wersji sklepu, jeśli firma nie udostępni wszystkim obywatelom Unii tych samych możliwości.

 

Niestety, dostępu do wszystkiego, czym mogą się cieszyć, np. brytyjczycy czy niemcy, nie mamy. Jako przykład wymienię soundtrack z filmu Ja, robot. Jest w ofercie brytyjskiego i niemieckiego iTMS, ale nie naszego. Jakby poszukać dalej zapewne znalazłoby się więcej tego typu pozycji. Brakuje również możliwości kupowania czy wypożyczania filmów i seriali. Ceny wielu również zniechęcają, choć to zależy od albumu – jedne są drożej niż w naszych sklepach, inne taniej. Jeszcze innych nie ma u nas w ogóle (np. soundtracków z gier), więc nie ma jak porównywać. Ważne, że mamy już ten iTunes Music Store w naszym kraju, a dzięki temu dostęp do wielu niedostępnych, mniej popularnych utworów. Miejmy tylko nadzieję, że oferta z czasem zostanie zrównana z innymi europejskimi oddziałami (mówię o muzyce).

Przy okazji otwarcia sklepu postanowiłem zebrać w jednym miejscu porady i informacje przydatne nowym użytkownikom, które znalazłem na różnych blogach. Przede wszystkim, muzyka dostępna w sklepie Apple’a jest w formacie AAC (rozszerzenie m4a) 256 kbps bez zabezpieczeń DRM, więc bez trudu możemy ją odtwarzać na wszystkich naszych komputerach i odtwarzaczach MP3. Jeśli któreś z naszych urządzeń nie spiera tego formatu, możemy bezpośrednio w programie iTunes przekonwertować ją do MP3. O tym, jak to zrobić informuje samo Apple na swoich stronach.

Jak natomiast przenieść utwory zakupione na iPodzie, iPhonie czy iPadzie? O ile nie nastąpi to automatycznie przy synchronizacji, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonce urządzenia w iTunes i wybrać opcję Przenieś zakupione rzeczy z (…), gdzie (..) to nazwa naszego iPoda, iPhone’a czy iPada.

Jeśli chcielibyśmy zwrócić piosenkę, może się przydać poradnik serwisu Makowe ABC, który jest dostępny tutaj. Pamiętajcie jednak, że musicie mieć względnie rozsądny powód (piosenka / album mi się nie spodobały raczej odpada), gdyż regulamin mówi jasno, że zwrotów nie ma. Musi to być więc bardziej problem techniczny (np. ten opisywany przez autora podlinkowanego wpisu).

Niestety, Apple jeszcze nie uruchomiło u nas iTunes in the Cloud, więc nie możemy pobrać zakupionego wcześniej utworu za darmo po raz drugi (utraconego, np. w wyniku awarii dysku) czy włączyć automatycznego pobierania zakupionych piosenek na wszystkich urządzeniach połączonych z naszym kontem, o iTunes Match nawet nie wspominam. O ile w kwestii ponownego ściągania utworów można jeszcze pisać do wsparcia technicznego (ale tylko w wyniku prawdziwej awarii, jeśli będziemy to robić zbyt często mogą się wkurzyć) to na automatyczną synchronizację musimy czekać, aż Apple kiedyś zdecyduje się uruchomić iTunes in the Cloud w Polsce.

 

Aktualizacja (20.07.2012): Apple uruchomiło już usługi iTunes in the Cloud dla muzyki (darmowa) oraz iTunes Match (24,99 €). Dzięki pierwszej z nich, użytkownicy mogą już bez problemu pobierać ponownie zakupione wcześniej utwory czy ustawić wybrane przez siebie urządzenia tak (z iOS w wypadku urządzeń mobilnych oraz iTunes jeśli chodzi o tradycyjne komputery), aby nowe piosenki trafiały do nich automatycznie od razu po zakupie – odpowiednie opcje znajdują się na zakładce Sklep w programie iTunes lub w sekcji Store ustawień systemu iOS . Druga nowość, czyli iTunes Match, pozwala natomiast na umieszczenie całej swojej kolekcji muzycznej (również w wypadku plików niepochodzących z iTunes Music Store) w chmurze i przy okazji poprawienie jakości tych utworów, które były w gorszej jakości niż ich kopie w sklepie Apple’a. Należy jednak pamiętać, że ilość piosenek z innych sklepów lub zgranych z płyt, które można przechowywać w iTunes Match jest ograniczona do 25 000. Limit ten nie dotyczy utworów kupionych w iTunes Music Store na to samo konto, na którym korzystamy z iTunes Match.

revanmj's tech blog