Co nowego w aplikacji Sparrow?

Odkąd ostatnio pisałem o aplikacji Sparrow sporo się w niej zmieniło. Wydano trzy duże aktualizacje (1.2, 1.3 i 1.4) oraz kilka mniejszych zawierających poprawki błędów. Czas więc nadrobić zaległości 🙂 Ponieważ nowości jest sporo postanowiłem, że opiszę je chronologicznie, czyli od najnowszych do najstarszych.

 

W wersji 1.4 główne skrzypce gra integracja z usługą CloudApp. Na czym ona polega? Otóż po zalogowaniu się na nasze konto w aplikacji, możemy umieszczać załączniki na naszym internetowym dysku po prostu przeciągając plik do okna tworzenia nowej wiadomości. Musimy jednak uważać gdzie je upuścimy. Jeśli na dolną część okna, to zostaną załączone jako zwykłe załączniki. W środkowej uzyskamy już linki do usługi CloudApp. Jeśli wolimy korzystać z przycisku do załączania, to zawsze dodamy dokumenty metodą tradycyjną. Moim zdaniem tutaj twórcy mają jeszcze pole do poprawek.

W tej wersji aplikacji pojawiła się również opcja „pociągnij, aby odświeżyć” na liście wiadomości czy możliwość odwrócenia kolejności maili w trybie konwersacji (jak w Gmailu). Oprócz tego, twórcy deklarują poprawę wydajności pracy programu.

  

W Sparrowie 1.3 pojawiła się przede wszystkim zgodność z Lionem i tryb pełnoekranowy (niestety aplikacja kiepsko w nim wygląda, przynajmniej moim zdaniem – pasek narzędzi staje się nienaturalnie gruby, do tej pory nie zostało to poprawione). Twórcy jednak nie napracowali się zbytnio i oprócz zwiększenia rozmiaru okna nic się nie zmienia. Okno nowej wiadomości w trybie pełnoekranowym wygląda dokładnie tak, jak z zwykłym. Oprócz tego dodano rozszerzony pasek boczny, w którym widać wszystkie foldery / etykiety, przenoszenie wiadomości metodą przeciągnij i upuść, tryb minimalistyczny (sama lista wiadomości bez sidebara czy podglądu maila) i wreszcie przycisk Opróżnij kosz. Dodano również obsługę usługi Shortmail (dostawca mailowy, ale pozwala na przesyłanie i odpieranie wiadomości nie dłuższych niż 500 znaków).

 

W wersji 1.2 odświeżono nieco interfejs aplikacji oraz dodano integrację z Facebookiem. Jak się ona objawia? Sparrow sprawdza czy w portalu jest konto z przypisanym danym adresem email i jeśli tak, to pobiera jego awatar i wyświetla go na liście wiadomości. Dana osoba nie musi być na naszej liście znajomych, żeby ta funkcja zadziałała (dzięki tej opcji, dowiedziałem się dlaczego pracownikom powinno blokować się możliwość przypisania służbowego maila do konta w portalu społecznościowym 😀 ). Oprócz tego, w panelu ustawień możemy zobaczyć, kto z naszych znajomych używa aplikacji. Twórcy dodali również szereg drobniejszych poprawek, jak np. zunifikowana skrzynka (wyświetlane są w niej wiadomości ze wszystkich kont) czy możliwość dodania podpisu z formatowaniem, obrazkami czy linkami oraz opcja wyboru domyślnego katalogu, w którym zapisywane są załączniki. Przywrócono także „skaczącą” ikonkę w dock’u.

A teraz trochę o przyszłości 🙂 W aktualizacji 1.4.1 pojawi się oficjalna obsługa poczty w ramach usługi iCloud (teraz trzeba się stosować do tego poradnika), zgodność z najnowszą wersją Growl czy obsługa Quick Look w trybie pełnoekranowym.

Jeśli spodobał Wam się Sparrow, możecie go kupić w Mac App Store.

revanmj's tech blog