Jak powyłączać denerwujące funkcje w OS X Lion

Na forach internetowych znajduje się mnóstwo watków z pytaniami, jak wyłączyć kilka denerwujących funkcji lub jak przywrócić zachowanie niektórych elementów ze Snow Leoparda. Postanowiłem więc napisać post, w którym zbiorę te najpopularniejsze porady. (Po części dlatego, żeby mi je było łatwiej znaleźć po formacie. Wiem, egoista ze mnie 😛 ) 

Pierwsze z popularnych pytań, to jak wyłączyć menu z listą znaków dostępnych pod danym klawiszem (przez nie, nie można wpisywać wiele razy tej samej litery przytrzymując klawisz). Wystarczy wpisać prostą komendę w Terminalu: (Źródło)

defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool false

Powiązane z tym jest następne – jak wyłączyć autokorektę. To już jest prostsze zadanie, gdyż wystarczy odznaczyć jedną opcję, zamiast bawić się we wpisywanie komend w Terminalu. Wchodzimy do Preferencji systemowych > Język i tekst i wybieramy zakładkę  Tekst. Teraz wystarczy odhaczyć ustawienie pokazane na poniższym obrazku i gotowe.

Kolejne, to jak wyłączyć inercyjne przewijanie (takie, jak w iPhonach, iPodach touch i iPadach). Wystarczy wejść do Preferencji systemowych > Gładzik i tam na zakładce Przewijanie i powiększanie odhaczyć zaznaczoną na obrazku opcję.

Kolejną irytującą wielu zmianą powiązaną z gładzikiem, jest gest przechodzenia do poprzedniej lub następnej strony. Przy standardowych ustawieniach działa on tylko w Safari. Ale wystarczy ustawić wszystko tak, jak na poniższym obrazku i wszystko wróci do normy.

Ciągle jeszcze będąc przy trackpadzie, część osób narzeka również na brak możliwości przeciągania. Jeśli także macie ten problem, wystarczy włączyć opcję Przeciąganie (z blokadą lub bez) dostępną w Preferencjach systemowych > Uniwersalny dostęp na zakładce Mysz i gładzik po kliknięciu na przycisk Opcje gładzika.

Teraz przyszła kolej na funkcję Resume. Jej niestety nie da się permanentnie wyłączyć. Jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji, które były włączone podczas zamykania systemu, po ponownym uruchomieniu komputera, to niestety musimy za każdym razem odznaczać tę opcję:

Natomiast jeśli chodzi o otwieranie ostatnio otwartych dokumentów przy starcie programu, np. Excela, na całe szczęście istnieje możliwość wyłączenia tego na stałe. W tym celu udajemy się znowu do Preferencji systemowych > Ogólne i odhaczamy opcję wyróżnioną na obrazku poniżej:

Użytkownicy często również narzekają na brak programu Front Row. Wystarczy, że zainstalujemy paczkę z tej strony, a będziemy mieli tę aplikację z powrotem. Niestety, z tego co wyczytałem, nie widzi ona biblioteki programu iTunes w wersji 10.4 lub nowszej.

Jeżeli z kolei brakuje Wam folderu Biblioteki w katalogu użytkownika, to możecie bez problemu przywrócić jego widoczność wpisując w Terminalu komendę: (Źródło)

chflags nohidden /Users/<Użytkownik>/Library

Gdzie ciąg <Użytkownik> zastępujemy swoją nazwą użytkownika.

Niestety, póki co nie znaleziono sposobu, na przywrócenie funkcji wybudzania komputera poprzez samo dotknięcie gładzika (musimy wcisnąć jego lub dowolny klawisz).

Na sam koniec, zapraszam do poradnika na blogu MacKozera instruującego, jak zrobić płytę (lub pendrive’a) z instalatorem OS X Lion, aby móc później wykonać czystą instalację systemu.

revanmj's tech blog