iOS 4.2 oraz iTunes 10.1 wydane

Apple wypuściło dzisiaj kolejną wersję swojego mobilnego systemu iOS – 4.2. Dla użytkowników iPhone’ów i iPodów touch nowe wydanie nie wprowadza wiele nowości, ale użytkownicy iPadów na pewno się ucieszą. Wersja 4.2 wprowadza bowiem do ich tabletów multitasking, możliwość tworzenia folderów, Game Center i inne znane z iOS 4.0 i 4.1. Również polscy właściciele iPadów powinni być zadowoleni, gdyż nowy iOS zawiera polski interfejs, klawiaturę i słownik.

Oprócz tego, wersja 4.2 dodaje możliwość bezprzewodowego drukowania – AirPrint, streamingu filmów, muzyki i zdjęć do obsługiwanych urządzeń – AirPlay oraz możliwość wyszukiwania danej frazy na otwartej stronie w mobilnej wersji Safari (dotyczy wszystkich urządzeń z iOS). Niestety wygląda na to, że Apple w ostatniej chwili „wycięło” możliwość udostępnienia dowolnej drukarki zainstalowanej na komputerze z systemem Windows lub Mac OS X iPhone’owi, iPodowi czy iPadowi poprzez AirPrint. Przez to funkcja ta stała się praktycznie bezużyteczna, ponieważ większość użytkowników sprzętu spod znaku jabłka raczej nie ma zgodnych drukarek i pewnie nie zamierzają specjalnie kupować nowych. Klapa na całej linii Panie Jobs.

W aplikacji serwisu YouTube dodano możliwość oceniania filmów (kciuk w górę lub w dół), oprócz tego możemy teraz importować pliki ICS (otrzymane, np. w mailu) bezpośrednio na urządzeniu wyposażonym w system iOS. Apple dodało także nowe opcje kontroli rodzicielskiej takie, jak zablokowanie możliwości usuwania aplikacji, dodawania znajomych w usłudze Game Center czy zmiany ustawień dotyczących ustalania lokalizacji urządzenia.

Co również bardzo ważne, załatano dziurę pozwalającą uzyskać dostęp do naszych kontaktów mimo blokady ekranu kodem oraz naprawiono błąd, w wyniku którego po zmianie czasu budzik dzwonił ciągle o starej godzinie.

Apple zaktualizowało również kilka elementów graficznych systemu takich, jak ikonka Dyktafonu (teraz wygląda jak ta z iPoda nano szóstej generacji) czy ikonka iTunes na ekranie żądającym podłączenia urządzenia do komputera w celu aktywacji. Pojawiła się też możliwość zmiany czcionki w aplikacji Notatki czy przycisk do inicjowania połączeń w FaceTime w programie Wiadomości (tylko iPhone).

Pasek z ostatnio uruchamianymi aplikacjami także zyskał w iOS 4.2 nową funkcję – regulację głośności. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie go regulatorem jasności ekranu, ponieważ w tej chwili każde urządzenie z iOS 4.x ma sprzętowe przyciski regulacji głośności, więc jest do nich szybki dostęp, a żeby zmniejszyć lub zwiększyć jasność wyświetlacza musimy grzebać w ustawieniach.

Razem z premierą iOS 4.2 Apple udostępniło za darmo usługę Find My iPhone dla użytkowników iPhonów 4, iPadów i iPodów touch 4G. Aby z niej skorzystać musimy zalogować się do MobileMe z jednego z wymienionych urządzeń. Potem możemy korzystać z nich na dowolnych iUrządzeniach z systemem iOS w wersji 4.2 czy komputerach PC i Mac.

Natomiast iTunes 10.1 oprócz wsparcia dla urządzeń z iOS 4.2 i technologii AirPlay przynosi również możliwość wyłączenia usługi Ping (póki co w Polsce nie dostępnej).

Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zaznajomić się z nowościami jakie wprowadził system iOS 4.0 to zapraszam do lektury tego artykułu. Natomiast informacje o głównej nowince z iOS 4.1, czyli usłudze Game Center znajdziecie tutaj. Natomiast najnowsza wersja iOS jest, jak zawsze, dostępna do pobrania poprzez iTunes.

revanmj's tech blog