Z iPada na Mac’a, czyli test aplikacji Reeder i Sparrow dla OS X

Wielu z użytkowników iPada chętnie zobaczyłoby zapewne część aplikacji z tego urządzenia na swoich Mac’ach. Ja np. bardzo chciałbym, aby Mail z OS X wyglądał tak, jak ten z iOS dla iPada. Okazuje się, że są deweloperzy, którzy również odczuli taką potrzebę. Twórca aplikacji Sparrow postanowił spełnić moje marzenie o kliencie poczty elektronicznej rodem z jabłkowego tabletu 🙂 Co prawda w chwili obecnej obsługuje on jedynie Gmaila, ale być może w przyszłości doda również możliwość sprawdzania wiadomości z innych serwisów.

Jak widać z powyższych obrazków, aplikacja wygląda jak połączenie Maila oraz klienta Twittera z iPada. Gmailowe etykietki są symbolizowane przez kolorowy trójkąt w prawym górnym rogu boksu wiadomości. Oczywiście jest też obsługa wątkowania wiadomości, choć nieco inna niż ta forsowana przez Apple. Tutaj po kliknięciu na grupę maili, w prawej części okna wyświetli się podgląd najnowszego z nich. Pozostałe możemy zobaczyć klikając na ich tytuł w okienku podglądu, co zaowocuje rozwinięciem wybranej wiadomości. Jeżeli chcielibyśmy uzyskać trochę więcej przestrzeni nie chowając Sparrow’a, możemy zwinąć podgląd, w wynkiju czego na ekranie pozostanie jedynie kolumna z listą maili. Jedyną wadą programu jakiej się doszukałem, jest dosyć mało atrakcyjne okno tworzenia nowej wiadomości:

Kolejnym deweloperem, który przynosi nam trochę iPada, jest twórca programu Reeder, który właśnie wydał pierwszą publiczną wersję testową swojej aplikacji dla systemu Mac OS X. Tutaj również interfejs jest zbudowany z trzech kolumn. Ciekawym rozwiązaniem (choć wymagającym przyzwyczajenia się) są ikony folderów z kanałami w pierwszej kolumnie – składają się z czterech favikon stron, z których kanały się znajdują w tych katalogach. Bardzo fajne rozwiązanie o ile strony, które śledzimy mają favikony. Kolejnym, może już nieco mniej wygodnym rozwiązaniem (zależy dla kogo) jest otwieranie stron z artykułami wewnątrz aplikacji zamiast w przeglądarce. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno szybkość, gdyż nie musimy czekać na uruchomienie przeglądarki. Wadą natomiast, częsta konieczność przewijania ich w prawo lub lewo na komputerach z mniejszym ekranem (jak mój MBP 13″).

Tak, jak edycje Reeder’a dla iPhone’a i iPada, tak i Mac’owe wydanie jest zintegrowane z licznymi serwisami takimi, jak Twitter, ReadItLater, itp. Domyślnie dostęp do opcji udostępniania wpisów w tych usługach uzyskujemy klikając przycisk w prawym górnym rogu głównego okna programu. Możemy jednak w ustawieniach włączyć pokazywanie ikon poszczególnych serwisów bezpośrednio na pasku narzędzi. W ten sam sposób możemy tam umieścić przycisk otwierający artykuł w domyślnej przeglądarce.

A skoro o opcjach mowa, możemy tam też wybrać między dwoma sposobami wyświetlania ikony w dock’u, a dokładniej dwoma stylami informowania o ilości nieprzeczytanych wiadomości. Może to być standardowa czerwona plakietka lub (moim zdaniem zdecydowanie ładniejsze rozwiązanie) liczba „wyryta” na ikonie programu:

Aplikację Sparrow w wersji beta można pobrać z tej strony, natomiast Reeder’a dla Mac’a z tej.

revanmj's tech blog