Game Center – Xbox LIVE w wykonaniu Apple

Game Center to odpowiedź firmy Apple na usługę Xbox LIVE w systemie Windows Phone 7. Podobnie jak u konkurenta otrzymujemy możliwość dodwania znajomych (poprzez podanie nick’u lub adresu email), śledzenia statystyk i chwalenia się zdobytymi osiągnięciami w obsługiwanych grach. Dzięki Game Center możemy też łatwo „wyzwać” naszych znajomych na pojedynek w danej grze. Lista obsługiwanych gier znajduje się tutaj.

Dzięki usłudze możemy bardzo łatwo sprawdzić jak nam idzie na tle naszych przyjaciół, wystarczy wejść to tabeli ze statystykami gdzie na samej górze zobaczymy listę, na której znajdujemy się jedynie my i nasi znajomi.

Podstawowa wadą Game Center jest to, że nie ma możliwości przesyłania wiadomości czy np. podejrzenia jakich znajomych ma nasz przyjaciel. Możemy jedynie zaprosić znajomego do gry w trybie mutliplayer, przejrzeć jego statystyki czy zobaczyć zdobyte osiągnięcia. Przez to trudniej jest się odnaleźć. Dzisiaj wiele osób ma kilka adresów email, nicki również nie każdy zna. Oczywiście zawsze możemy zapytać, wygodniej jednak byłoby gdyby była możliwość podejrzenia jakich znajomych ma dana osoba (tylko gdy my już jesteśmy na jej liście).

Wyraźnie brakuje też możliwości umieszczania spisu zdobytych osiągnięć i posiadanych gier, np. na naszej stronie internetowej. W Steamie czy Xbox LIVE funkcja taka jest od dawna.

Game Center jest dostępne dla posiadaczy iPodów touch 2G, 3G i 4G oraz iPhonów 3GS i 4 z systemem iOS 4.1 lub nowszym. Użytkownicy iPadów będą mogli skorzystać z usługi w listopadzie, gdy wydany zostanie iOS 4.2.

revanmj's tech blog