Wi-Fi Sync, czyli bezprzewodowa synchronizacja iPhone’a z iTunes

Aktualizacja (16.10.2011): W iTunes 10.5 i iOS 5 pojawiła się systemowa funkcja synchronizacja przez Wi-Fi. Aby ją włączyć, należy podłączyć nasze urządzenie do komputera, wejść na jego stronę w iTunes i zaznaczyć opcję Synchronizuj z tym (…) przez Wi-Fi, gdzie (…) to iPod, iPhone lub iPad. To wszystko, od teraz nasze urządzenie będzie się synchronizowało z komputerem automatycznie, gdy będzie podłączone do zasilania i połączone z tą samą siecią Wi-Fi co komputer. Możemy też sami wymusić synchronizację w ustawieniach iOS lub iTunes na komputerze.

O programie, który wspomniałem w tytule zrobiło się głośno gdy Apple nie dopuściło go do swojego sklepu App Store. Autor programu postanowił więc udostępnić go poprzez Cydię. Można się spodziewać, że w którejś z kolejnych wersji iPhone OS firma z Cupertino „wymyśli” wspaniałą funkcję bezprzewodowej synchronizacji …

Jak działa aplikacja? Proste, na komputerze z systemem Mac OS X lub Windows instalujemy serwer aplikacji (do pobrania z tej strony), a na naszym urządzeniu klienta. Następnie, gdy serwer działa uruchamiamy program na iPhone’ie. Teraz zarówno na PC jak i urządzeniu pojawi się komunikat z pytaniem o pozwolenie na połączenie się i gotowe. Od tego momentu iTunes będzie widziało naszego iPhone’a bądź iPod’a i będziemy mogli synchronizować je przez sieć Wi-Fi.

Aplikacja serwera pozostaje na pasku menu (Mac OS X) lub trayu (Windows) i informuje nas czy iPhone jest podłączony zmieniając wówczas kolor na zielony. Oprócz tego daje nam dostęp do opcji usunięcia wszystkich urządzeni, które połączyliśmy z pamięci komputera. Aplikacja kosztuje 9,99 $, ale jeśli ktoś często synchronizuje swoje urządzenie i ma już dosyć męczenia się z kablami to jest warta swojej ceny.

revanmj's tech blog