Fennec w wersji alpha dla Windows Mobile już jest

Około rok temu pisałem o tym, że Mozilla rozpoczyna prace nad mobilnym liskiem. Wówczas dostępny był on jedynie dla Nokii z systemem Maemo. Jakiś czas temu fundacja zaczęła jednak wypuszczać tzw. wersje nightly (czyli bardzo niestabilne) dla mobilnych okienek. Jak więc przeglądarka sprawuje się w akcji na urządzeniu mobilnym?

Muszę przyznać, że w pełni zasługuje na miano alphy – zużywa ogromne ilości pamięci, w wyniku czego często lądujemy bez ostrzeżenia na ekranie Today. Wydajność również nie zachwyca – na moim HTC Touch Pro z systemem Windows Mobile 6.5 strony wczytywały się dosyć wolno, nie mówiąc już o nawigacji po nich. Przejdźmy jednak to tych lepszych stron przeglądarki.

Pasek adresu posiada podobną funkcjonalność to tego z „dużego” Firefoksa – gdy zaczynamy wpisywać adres lub tytuł strony, poniżej pojawiają się wyniki wyszukiwania wpisanej frazy w naszych zakładkach oraz historii odwiedzin. Niestety w wyniku tego przy wpisywaniu czegokolwiek w to pole aplikacja lubi się przyciąć.

Ustawienia aplikacji nie są nazbyt rozbudowane, to co widzicie na poniższym screenie to wszystko. W dodatku opcja Clear private data czyści wszystkie nasze dane, łącznie z zapisanymi hasłami i nie można tego zmienić. Także chcąc uprzątnąć pamięć naszego urządzenia ze zbędnych ciasteczek i plików tymczasowych skasujemy też wszystkie zapisane hasła, co za geniusz to wymyślił …

No i najważniejsze – rozszerzenia. Fennec jest pierwszą przeglądarką dla Windows Mobile, która obsługuje zwiększanie swojej funkcjonalności przy pomocy dodatków. Co prawda w chwili obecnej nie ma ich zbyt wielu, ale zapewne po wydaniu stabilnej wersji ich liczba wzrośnie i doczekamy się przykładowo AdBlock’a. Od siebie polecam rozszerzenie Weave Sync, dzięki któremu możemy synchronizować nasze zakładki, historię, itp. z Firefoksem na komputerze.

Przeglądarkę Fennec dla Windows Mobile możecie pobrać stąd.

Aktualizacja: ponieważ Fennec dla Windows Mobile przestał być rozwijany, pod powyższym linkiem umieściłem ostatnią wydaną wersję testową aplikacji, która leży na moim serwerze.

revanmj's tech blog