Fennec czyli Firefox Mobile

Mozilla wydala wczoraj wersję alfa przeglądarki Firefox dla urządzeń mobilnych. Co prawda w chwili obecnej naprawdę mobilna edycja dostępna jest tylko dla tabletów Nokii, ale fundacja udostępniła także wersję dla pecetowych systemów (Windows, Mac OS X i Linux), także każdy może zobaczyć jak sprawuje sie aplikacja. W obecnej wersji brakuje obsługi historii oraz w praktyce dodatków (menadżer dodatków jest, ale twierdzi, ze nie może pobrać listy dodatków).

Przypadł mi do gustu interfejs przeglądarki, standardowo widać tylko pasek adresu, jeśli chcemy dostać sie do zakładek bądź przycisków wstecz, dodaj do ulubionych itp. wystarczy przesunąć w lewo lub prawo i po bokach pojawia się pasek z zakładkami lub przyciskami nawigacyjnymi. Jest to rozwinięcie sposobu nawigacji znanego z mobilnej wersji Safari gdzie pasek adresu przyczepiony jest do początku strony, a przyciski nawigacyjne są ciągle widoczne.

Silnik przeglądarki uzyskuje 90/100 pkt w teście Acid3, najlepiej ze wszystkich przeglądarek. Gdy aplikacja zostanie dopracowana i zakończą się prace nad platformą Weave program będzie najbardziej funkcjonalną przeglądarką dla urządzeń mobilnych gdyż jego największy konkurent – Opera Mobile nie zamierza dodawać do swojej przeglądarki systemu wtyczek.

revanmj's tech blog