Co to takiego Google Voice?

Czym jest wspomniana usługa? W uproszczeniu jest to system zarządzania naszą pocztą głosową, który dodatkowo pozwala na wysyłanie SMSów i prowadzenie tanich rozmów międzynarodowych. Twórcy kierowali się zapewne mottem autorów Gmaila – pomyśleli jak wyglądałby system zarządzania pocztą głosową gdyby został wymyślony dzisiaj. I trzeba przyznać udało im się. Niestety w chwili obecnej przekonać się o tym mogą jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (po alpejskich kombinacjach da się zarejestrować poza USA, ale nie ma to większego sensu, gdyż do konta możemy przypisywać tylko amerykańskie numery telefonów).

Jak działa usługa? Przede wszystkim, dzięki Google Voice możemy połączyć wszystkie nasze numery telefonów (służbowy, komórkowy czy domowy) w jeden. Znajomym podajemy nasz numer Google Voice a usługa sama przekierowuje rozmowę na pozostałe numery. Nie chcemy, żeby wieczorem rozpoczynał się koncert wszystkich telefonów jednocześnie? Nie ma problemu, możemy ustawić na jaki numer mamy otrzymywać połączenia w wybranych godzinach.

A czym różni się system poczty głosowej dostępnej w usłudze od tej tradycyjnej dostępnej u naszego operatora? Przede wszystkim możliwością wygodnego zarządzania nim za pomocą komputera i zebraniem skrzynek ze wszystkich numerów w jednym miejscu. Przeglądanie pozostawionych wiadomości (SMSów również) odbywa się za pomocą interfejsu podobnego do tego, znanego z usługi Gmail. Google Voice może także przekształcać wiadomości głosowe na tekst, dzięki czemu możemy je odczytać na każdym telefonie komórkowym, udając się na odpowiednią stronę.

Oczywiście usługa integruje się z innymi produktami firmy Google, głównie Gmail’em. Po włączeniu powiadomień mailowych o nowych wiadomościach i odpowiedniej funkcji w Laboratorium Gmail’a będziemy mieli możliwość odtworzenia wiadomości głosowej od razu w oknie przeglądarki z otwartym powiadomieniem bez konieczności przechodzenia do strony Google Voice.


Ponieważ Google Voice jest silnie związane z telefonami nie mogło zabraknąć mobilnej wersji usługi. W zależności od systemu jaki posiada nasz telefon będziemy, będziemy mieli dostęp lub nie do pewnych funkcji. Urządzenia z systemami Android oraz iPhone OS pozwalają nam na dostęp do większości funkcji czyli odtwarzania wiadomości, wykonywania tanich połączeń międzynarodowych czy pisania SMSów. Użytkownicy pozostałych platform mogę jedynie czytać wiadomości w skrzynce odbiorczej, chociaż zapewne wraz z rozwojem usługi zostaną im udostępnione pozostałe funkcje.

revanmj's tech blog