SkyFire

SkyFire jest nową przeglądarką dla urządzeń przenośnych. Na chwilę obecną wciąż w fazie testów. Warto jednak zwrócić uwagę na tę aplikację, gdyż pozwala nam korzystać ze stron korzystających z technologii takich jak Flash, Silverlight czy Java.

Ze względu na to, że aplikacja jest w wersji beta brakuje jej pewnych funkcji (m. in. zapamiętywania haseł, zmiany strony głównej, obsługi kart, itp.), ma także problemy ze stabilnością. Prócz tego silnik przeglądarki jest jeszcze niedopracowany w wyniku czego aplikacja, np. nie otwiera for dyskusyjnych obsługiwanych przez skrypt SMF (np. forum PDAclub.pl).

Trzeba jednak przyznać, że w kwestii obsługi Flasha czy Silverlight autorzy się postarali, gdyż nawet na moim HTC S710 z procesorem TI OMAP 201 MHz filmy na YouTube odtwarzały się w miarę płynnie. Są pewne problemy z obsługą aplikacji we Flashu (np. w witrynie YouTube nie można zmienić głośności), ale twórcy powinni je rozwiązać do czasu premiery finalnej wersji.

W mojej opinii jest to najlepsza przeglądarka dla urządzeń smartphone (bez dotykowego ekranu) gdyż Opera Mini, nie wspominając już o PIE oferują tą samą funkcjonalność tylko, że bez Flash’a, etc. Jedyną przewagą Opery Mobile 8.65 (wersji 9.5, która obsługuje wtyczkę Flash Lite 3.1 dla smartphonów póki co nie ma i nic nie wskazuje aby się wkrótce pojawiła) jest obsługa kart, w mojej opinii to jednak za mało. Jednak zwykłemu użytkownikowi radziłbym się wstrzymać ze względu na widoczne problemu ze stabilnością. W wypadku urządzeń z dotykowym ekranem przejście na SkyFire jest już mniej opłacalne, jedyną zaletą tutaj jest tylko wydajność Flasha, etc. gdyż najnowsze wersje Opery Mobile 9.5 wyciągnięte z urządzeń firmy HTC obsługują wtyczkę Flash, ale nie wiem jak wygląda kwestia wydajności w porównaniu do SkyFire.

Aby pobrać i zainstalować przeglądarkę trzeba się zarejestrować na stronie www.skyfire.com. Jest tam wymóg podania amerykańskiego numeru telefonu jednak nie jest on do niczego potrzebny więc można podać zmyślony.

revanmj's tech blog