KDE Connect w porównaniu do Twój Telefon od Microsfotu

Microsoft kilka lat temu podbił serca posiadaczy telefonów z Androidem wypuszczając aplikację Twój Telefon, która w jednym miejscu pozwalała zdalnie uzyskiwać dostęp do SMSów czy zdjęć na telefonie oraz oferowała synchronizację powiadomień. Z czasem dodano też zdalne prowadzenie rozmów telefonicznych oraz zdalny pulpit (to ostatnie niestety tylko na wybranych urządzeniach).

Niedługo później program doczekał się konkurencji ze strony Linuksa – twórcy środowiska graficznego przygotowali aplikację KDE Connect oferującą podobne opcje. Niedługo później zaś powstał jej odpowiednik dla środowiska Gnome (GSConnect). Ostatnio przeczytałem o pojawieniu się klienta KDE Connect w sklepie Microsoft Store, co skłoniło mnie do wypróbowania tego rozwiązania.

KDE Connect oferuje niemal wszystkie możliwości Twojego Telefonu, prócz zdalnego dzwonienia i zdalnego pulpitu. Z drugiej strony oferuje funkcje, który w odpowiedniku Microsoftu nie znajdziemy, np. zdalny dostęp do systemu plików (spokojnie, jedynie folderów wybranych przez nas), sterowanie prezentacją czy współdzielenie schowka.

Synchronizowane powiadomienia działają, jak powinny, choć brakuje możliwości ich usunięcia na telefonie z poziomu komputera. Z drugiej jednak strony, KDE Connect przyciski akcji dodaje od razu na samym powiadomieniu komputerów, nie musimy otwierać aplikacji jak w wypadku Microsoftu.

Niestety, jak to bywa z projektami open-source, KDE Connect nie jest zbyt intuicyjne – do różnych opcji wchodzi się z różnych miejsc (część z menu ikonki w trayu, część z okna głównego). Nie ma jednak jasnych kryteriów podziału między tymi miejscami (wydaje się wręcz, że był on losowy), więc musimy po prostu próbować obu punktów aż się nauczymy, gdzie co jest (Microsoft tu zdecydowanie wygrywa – wszystko mamy w głównym oknie aplikacji i nie trzeba się zastanawiać co otwierać). Styl interfejsu nie pasujący do Windows 10 już tutaj pomijam.

Jeśli chcecie sami wypróbować KDE Connect, to program możecie pobrać z Microsoft Store oraz Google Play.

revanmj's tech blog