Jak aktywować rozpoznawanie twarzy Windows Hello?

Kupiliście nową kamerkę internetową z obsługą Windows Hello (rozpoznawania twarzy) i chcecie aktywować tę funkcję? Przecież wystarczy zainstalować sterowniki kamerki i gotowe. Okazuje się, że jednak nie. Niestety, Microsoft się tu nie postarał i procedura okazuje się dość skomplikowana, szczególnie dla mniej technicznych osób.

Otóż po podłączeniu i zainstalowaniu sterowników kamerki, w ustawieniach Windows Hello (Ustawienia > Konta > Opcje logowania > Rozpoznawanie twarzy …) nadal pojawia się komunikat „Nie możemy odnaleźć kamery zgodnej z funkcją Rozpoznawanie twarzy przez funkcję Windows Hello”. Zupełnie jakby Microsoft nie przewidział korzystania z innych kamerek niż te wbudowane. Co trzeba zrobić?

Przede wszystkim, Windows domyślnie nie ma zainstalowanego silnika rozpoznawania twarzy i musimy go ręcznie doinstalować (Ustawienia > Aplikacje > Funkcje opcjonalne > Dodaj funkcję, wyszukujemy hasło Rozpoznawanie twarzy i potwierdzamy chęć instalacji).

Następnie musimy jeszcze ręcznie doinstalować sterownik pobrany przy okazji instalowania tego komponentu. Znajduje się on w folderze C:\Windows\System32\WinBioPlugIns\FaceDriver, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na plik HelloFace.inf i z menu wybrać opcję Zainstaluj.

Dopiero teraz wspomniane na początku ustawienia Windows Hello wykryją naszą kamerkę i pozwolą skonfigurować rozpoznawanie twarzy.

Opcjonalnie możemy jeszcze spróbować włączyć ulepszoną ochronę przed próbami oszukania systemu specjalnie spreparowanymi zdjęciami podczerwonymi, ale nie jest ona kompatybilna ze wszystkimi kamerkami zgodnymi z Windows Hello (jeśli po jej włączeniu system rozpoznawanie twarzy przestanie działać, oznacza to niekompatybilną kamerkę).

Aby to zrobić, należy stworzyć w rejestrze wartość DWROD o nazwie EnhancedAntiSpoofing w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\
Policies\Microsoft\Biometrics\FacialFeatures i ustawić ją na 1. By wyłączyć dodatkową ochronę (gdyby przykładowo okazało się, że nasza kamerka jej nie wspiera), wystarczy skasować tę wartość.

revanmj's tech blog