Jak włączyć DNS-over-TLS w Android TV czy goglach Meta Quest?

Android 9 dla smartfonów i tabletów przyniósł systemową obsługę szyfrowanego protokołu DNS (w wydaniu DNS-over-TLS, w skrótcie DoT). Niestety, bazująca na tej wersji aktualizacja Android TV zdawała się te nowości nie zawierać. Okazuje się jednak, że cała implementacja jest obecna w systemie, nie ma jedynie odpowiednich opcji w graficznych ustawieniach.

Wystarczy jednak skorzystać z ADB w linii poleceń na komputerze i szyfrowany DNS da się bez problemu aktywować. Jeśli macie urządzenie z Android TV bazującym na wersji Pie, wystarczy należy najpierw aktywować ustawienia programowania („klikacie” na numer kompilacji systemu w ustawieniach aż pojawi się dymek, że zostaliście programistą), a następnie w nich włączyć debugowanie po sieci (jeśli jest dostępne) lub USB.

W pierwszym wypadku łączymy się najpierw z urządzeniem komendą adb connect adres_ip_urządzenia (na urządzeniu trzeba potwierdzić połączenie). W drugim można od razu przejść do kolejnego kroku.

Teraz wystarczy wpisać poniższe komendy, by aktywować szyfrowanie (poniżej przykładowa komenda dla serwera 1.1.1.1 od CloudFlare, dla innego serwera wystarczy zmienić adres w drugiej komendzie):

adb shell settings put global private_dns_mode hostname

adb shell settings put global private_dns_specifier one.one.one.one

Poradnik bazowałem na tym wpisie z reddita.

Aktualizacja (17.03.2024): Ta sama metoda działa z goglami Meta Quest (działającymi pod kontrolą zmodyfikowanego Androida), przy czym proces włączenia na nich trybu debugowania jest bardziej skomplikowany. Polecam skorzystać w tym celu z aplikacji SideQuest przeprowadzającej go krok po kroku. Gdy już to się uda, reszta procedury jest taka sam jak wyżej.

revanmj's tech blog