NextDNS.io – spersonalizowany serwer DNS

Przynajmniej część z Was zapewne wie czym są serwery DNS. Dla pozostałych – w uproszczeniu służą one do „tłumaczenia” adresów URL (np. www.google.pl) na adresy IP (np. 255.255.255.255). Można je jednak wykorzystać także do innych celów, np. blokowania reklam i innych elementów (poprzez zwracanie błędnych danych dla określonych adresów) czy korzystania z serwisów mających blokady regionalne (poprzez podsyłanie adresów proxy dla wybranych domen).

Właśnie to drugie postanowili wykorzystać twórcy usługi NextDNS.io, która pozwala nam ustawić tego typu dodatkowe usługi wedle własnego uznania i w ten sposób uzyskać własny serwer DNS. Do wyboru mamy kilkanaście predefiniowanych list (np. kopanie krypto-walut, strony dla dorosłych, ze złośliwym oprogramowaniem, hazardowe, etc.). Blokować można także dostęp do konkretnych usług (np. Facebooka czy WhatsAppa), czy w końcu dowolnych domen dodanych przez nas do czarnej listy.

Możemy również dodawać własne przekierowania z wybranych domen na ustawione przez nas adresy IP czy wybierać poziom logowania. Od tego drugiego zależy też, jak dużo danych (i jak dokładne one będą) będziemy mogli oglądać w panelu z analizą zapytań (ich ilością, informacją jaki procent został zablokowany, najpopularniejszymi domenami, adresami z jakich przychodziły zapytania, itp.

NextDNS.io obsługuje standardy szyfrowania zapytań (zarówno DNS-over-TLS jak i DNS-over-HTTP) i oferuje aplikacje (bądź już nad nimi pracuje) dla systemów, które jeszcze nie mają wbudowanego wsparcia dla wspomnianych rozwiązań.

Na razie usługa jest darmowa na czas trwania testów, ale po uruchomieniu finalnej wersji mają pojawić się ograniczenia w darmowym wydaniu i płatne plany (jako przykład podano 500 000 zapytań DNS na miesiąc za 1$, czyli około 15 zł).

revanmj's tech blog