Zdalny wizjer w aparatach Samsunga z Androidem i nie tylko

Jakiś czas temu Samsung wypuszczał wiele modeli aparatów cyfrowych działających pod kontrolą Androida. Jak w zwyczaju ma ten producent, oferowały one dosyć dużo opcji i nie wszystkie były intensywnie reklamowane. Jedną z tych o mniejszym rozgłosie jest funkcja zdalnego wizjera.

Dzięki tej opcji można w podstawowym zakresie (rozdzielczość, zoom, flash czy timer) kontrolować aparat za pomocą specjalnej aplikacji z poziomu telefonu czy tabletu z systemem Android lub iOS. Aby ją aktywować, wystarczy rozwinąć menu opcji w systemowej aplikacji aparatu, dotknąć ikonkę udostępniania i wybrać opcję „Zdalny wizjer” (jest na samym dole listy, trzeba przewinąć).

Screenshot_2016-02-06-15-23-49

Spowoduje to utworzenie specjalnej sieci Wi-Fi, do której musimy się podłączyć na smartfonie (w wypadku Androida zrobi to za nas aplikacja, w wypadku iOS musimy to zrobić sami). Warto w tym miejscu pamiętać o dezaktywacji wszelkich ustawień skutkujących rozłączaniem się z sieciami Wi-Fi o słabym zasięgu czy nie mających dostępu do internetu (inaczej połączenie może zostać zerwane przez system i nici ze sterowania aparatem).

Screenshot_20160206-154234
Screenshot_20160206-154253
Aplikacja dla Androida 

Całe menu udostępniania może też być zablokowane w niektórych trybach aparatu (np. nagrywania wideo slow motion), więc warto sprawdzić czy nie zapomnieliśmy wyłączyć któregoś z nich.

Sam zdalny wizjer natomiast działa całkiem znośnie, choć interfejs aplikacji jest nieco toporny (nie rozumiem przykładowo po co wyświetlane są przyciski + i – na pasku powiększenia, skoro i tak cały czas są nieaktywne i trzeba przesuwać kropkę wyświetlaną na samym pasku). Jest także spore opóźnienie w przesyłaniu obrazu i komend, ale da się z nim żyć, po prostu trzeba chwilę poczekać.


IMG_0291
Aplikacja dla iOS

Ze zdalnego wizjera skorzystać mogą również posiadacze niektórych aparatów Samsunga bez Androida, ale wyposażonych w moduł Wi-Fi.

Aplikację do zdalnego sterowania aparatem można pobierać za darmo z App Store oraz Google Play.

revanmj's tech blog