Android 6.0 „Marshmallow” i obsługa kart pamięci SD

Jak być może już słyszeliście, w Androidzie 6.0 zaszły spore zmiany w obsłudze kart pamięci. Do tej pory jednak większość użytkowników nie mogła ich wypróbować, ponieważ nowa wersja systemu dostępna była jedynie na Nexusach nieposiadających gniazd na karty pamięci lub raczej niedostępnych u nas urządzeniach z serii Android One. To się jednak powoli zmienia dzięki aktualizacjom od producentów oraz już całkiem stabilnym kompilacją CyanogenModa 13.

Screenshot_20160101-094313 Screenshot_20160101-094439

Niestety, Google nie przyłożyło się do wyjaśniania owych zmian użytkownikom, a nie są one takie proste i jednoznaczne jak się wydaje. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł. Otóż Android 6.0 po wykryciu karty pamięci oferuje jej sformatowanie na dwa sposoby:

 • Jako pamięć przenośną, co nie zmienia praktycznie prawie nic w zakresie obsługi karty SD względem poprzednich wersji systemu. Prawie, ponieważ tracimy tu możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci (ta opcja została w Marshmallow zarezerwowana jedynie dla kart sformatowanych jako pamięć wewnętrzna). Oczywiście po zrootowaniu nadal da się korzystać z rozwiązań w stylu Link2SD, ale out-of-box aplikacji przenieść się nie da.
 • Jako pamięć wewnętrzną, co skutkuje  utratą dostępu do pamięci wbudowanej z poziomu menadżerów plików i możliwością przechowywania na niej jedynie programów i ich danych (ponownie, jeśli mamy roota da się to obejść), a karta SD staje się niewidoczna w custom recovery czy innych urządzeniach po jej przełożeniu (ponieważ jest zaszyfrowana). Można natomiast przenosić na nią aplikacje, a nawet od razu je tam instalować (bez ich ręcznego przerzucania po instalacji). Niestety nadal nie wszystkie – tak jak w poprzednich wersjach systemu, deweloperzy nadal mogą to blokować. Są też czasem problemy ze znikaniem przeniesionych programów po restarcie systemu czy zainstalowaniu aktualizacji. Dodatkowo, karta pamięci staje się domyślną lokalizacją zapisu wszystkich plików (np. w aplikacji aparatu Google).

Także jak widać nie jest tak idealnie, że karta pamięci jest scalana z pamięcią wbudowaną i możemy na nią przenosić wszystkie aplikacje. Ograniczenia nadal występują, po prostu aplikacje mogą być w końcu instalowane bezpośrednio na karcie pamięci, co usuwa problem z niemożnością ich zainstalowania ze względu na zbyt mało miejsca w pamięci wbudowanej urządzenia mimo wystarczającej ilości pamięci na karcie SD.

Mam nadzieję, że ten krótki opis pomoże Wam podjąć decyzję co zrobić ze swoją kartą pamięci w Androidzie 6.0 🙂

UWAGA! Po sformatowaniu karty pamięci należy pamiętać o niezwłocznym zrestartowaniu systemu. Niestety żaden komunikat informujący o tym się nie pojawia po zakończeniu procesu. A powinien, ponieważ bez restartu karta SD sformatowana jako pamięć wewnętrzna nie jest jeszcze poprawnie widziana przez system i próba przeniesienia na nią aplikacji czy danych może się skończyć bootloopem, a w konsekwencji koniecznością przeprowadzania wipe’a. Dopiero po restarcie można bez obaw uruchomić proces przenoszenia danych i zacząć ręcznie przerzucać aplikacje.

24 Comments

 1. Mam w telefonie karte microSDHC Clasa-4, czy lepiej będzie jak zainwestuje w C-10 lub U-1? Chodzi mi oto że C10 i U1 są szybsze i różne programy mogłyby szybciej działać.

 2. Osobiście posiadam kartę klasy 4 i muszę stwierdzić, że nie nadaje się ona do androida 6.0. Po sformatowaniu jako pamięć wewnętrzną aplikacje, które się na niej instalują są praktycznie nieużywalne. Otwieranie trwa bardzo długo, często na tyle długo, że pojawia się komunikat „aplikacja nie odpowiada”.

 3. W czystym Androidzie i cyjanie Ustawienia > Pamięć i USB > Karta pamięci i albo od razu jako przycisk, albo w menu schowane (nie pamiętam dokładnie, a nie mam już telefonu z kartą pamięci żeby sprawdzić). W nakładkach nie wiem, przy czym częśc producentów tę opcję w ogóle usuwa, np. Samsung w S7 i LG w G5 (chociaż w S7 można podobno z ADB odpalić).

 4. Ja mam Kingstona 32GB U3 i na HTC ONE A9 z Androidem 6.0 tez aplikacje z karty pamięci praktycznie nie działają. Nie polecam inwestować w kartę specjalnie pod to ja sprawdzałem Sandiska Ultra tez i nie bylo roznicy, na każdej praca aplikacji jest beznadziejna

 5. Po kupnie Sandiska klasy 10 U-I (taki szaro-czerwony) aplikacje działają już prawidłowo.

 6. A jakie aplikacje masz na karcie? Jakieś drobne czy ważące po 100 MB i więcej?

  Nie wiem czy mi się to opłaca kupować, bo dodam, że kupiłem kingstona 32GB klasa 10 i moge przenieść tylko aplikacje które mają po 2-5 MB.

 7. Tak powyżej 100MB, mam zarówno mniejsze aplikacje jak i np. Heartstone < 1.5GB i działa w porządku.

 8. Kupiłem kartę klasy 10 U-I, poprzenosiłem aplikacje (już mogłem przenieść te cięższe) aż tu przed chwilą otwieram telefon a tu nie widać przeniesionych aplikacji, telefon informuje żeby podłaczyć kartę pomimo tego że ją widzi gdy wchodzę w pamięć. Nie wiem o co chodzi… Ktoś miał taki problem?

 9. Mam pytanie ponieważ przed wczoraj kupilem tekefon Sony Xperie Z3 wszystko było ok lecz po ostatniej aktualizacji nie wykrywa sim ani nie łaczy sie z siecia wifi domowa a udostępnianą przez inny tek już tak. Co robić?

 10. U mnie mimo ustawienia instalowania aplikacji na karcie SD, nadal większość instaluje się w pamięci wewnętrznej. Muszę przenosić je ręcznie. Jednak gdy je aktualizuję, same znowu przenoszą się do pamięci wewnętrznej. Android 6 to dużo zmian, ale tylko na papierze.

 11. Nie znam się za bardzo na tych sprawach, przepraszam. Ale mam pytanie. Czy można przenieść zdjęcie z karty SD na komputer a potem sformatować ją na pamięć wewnętrzną i te zdjęcie z komputera znów skopiować na kartę SD? Albo czy jest jakiś sposób żeby bez formatowania móc przenieść zdjęcia na kartę SD? Jestem przyzwyczajona do starych opcji i kompletnie nic z tego nie rozumiem. Nie spodziewałam się aż takiej zmiany przez tą aktualizację. Pozdrawiam.

 12. Pomocy 😀 mam Asusa Zenfone Max, zaktualizowałam androida i zonk. Sformatowałam kartę, a teraz nigdzie nie mogę znaleźć tych ustawień. Przegrzebałam telefon, może jakieś pomysły? Wklejam screeny:

 13. Jeśli pod formatu nie ma opcji formatowania jako pamięci wewnętrznej, to możliwe, że producent taką opcję ukrył. W wypadku modeli z 16 GB wbudowanej pamięci i więcej decyduje się na to większość producentów.

 14. Na M4 Aqua rowniez nie ma mozliwosci wyboru formatowania karty sd jako pamieci wewnetrznej. Co w tej sytuacji zrobic ?

 15. Czemu nie poinformowali uzytkownikow ? …. Jak ja mam teraz wrocic do 5.0 ? Nie tracac gwarancji zarazem.

 16. To zależy, trzeba zrobić najpierw rozeznanie na forach – może być tak, że starszy Android nie będzie działał z nowym bootloaderem, a starego już się nie da wgrać (poza Nexusami producenci często blokują flashowanie bootloadera i radia w ogóle lub ich starszych niż aktualna wersji).

 17. Tych problemów nie ma na Windows 10 wszystko instalujemy na SD.Samsung J5 z and. 6.0.2 nie nadaje się do użytku brak pamięci.POWRACAM DO WINDOWSA.

Comments are closed.