OS X 10.10.4: Apple dodaje obsługę TRIM na dyskach SSD firm trzecich

Od lat, chcąc korzystać z dobrodziejstw komendy TRIM pod OS X na dyskach SSD samodzielnie zamontowanych w komputerach Mac, trzeba było korzystać z dodatkowych aplikacji typu TrimEnabler. Miało to jedną zasadniczą wadę – proces trzeba było powtarzać po każdej aktualizacji systemu. Jednak wraz z premierą OS X 10.10.4 (a wcześniej bety 10.11) nareszcie się to zmieniło.

Otóż Apple dodało do systemu specjalną komendę trimforce, która wymusza aktywację wsparcia dla komendy TRIM na wszystkich dyskach SSD. Co ważne, aktywowanie tego w ten sposób działa nawet po aktualizacji systemu. Jak więc wygląda cała procedura? Otwieramy Terminal i wpisujemy do niego sudo trimforce enable, a następnie potwierdzamy nasz wybór wciśnięciem klawisza „y”. System się zrestartuje po chwili i obsługa TRIM będzie już aktywna.

Dlaczego nadal TRIM trzeba ręcznie aktywować? Zapewne dlatego, że Apple chce zrzucić na użytkowników upewnianie się, że ich dysk poprawnie obsługuje tę komendę (przykładowo jej aktywacja na sporej części SSD serii 8xx od Samsunga kończy się uszkodzeniem danych) zamiast samodzielnie prowadzić czarną listę takich modeli.

revanmj's tech blog