Uruchamianie aplikacji z Androida na PC przy pomocy Chrome

Kilka miesięcy temu Google udostępniło kilka aplikacji z Androida posiadaczom Chromebooków. Okazało się jednak, że da się je odpalić również na zwykłych komputerach PC czy Mac pod Windowsem, OS X i Linuksem. Wówczas jednak projekt ARC (skrót od App Runtime for Chrome) pozwalający na uruchamianie aplikacji Androidowych z pomocą Chrome był we wczesnych stadiach rozwoju i wiele programów nie uruchamiało się poprawnie. Konieczne były też modyfikacje ARC by bez ograniczeń instalować pliki APK na Chrome OS oraz w ogóle na zwykłych komputerach.

Ostatnio jednak zmieniło się to wraz z otworzeniem przez Google projektu ARC na wszystkich chętnych deweloperów i udostępnieniem nowej wersji ARC (działa nawet API aparatu – po prostu pobiera obraz z kamerki internetowej, jeśli takową posiadamy). Opublikowano również dokumentację oraz oficjalne narzędzie do wstępnej konwersji plików APK na format rozumiany przez przeglądarkę Chrome. Nie potrzeba też już żadnych modyfikacji by zdjąć ograniczenia dotyczące instalacji oprogramowania. ARC daje się też już bez problemu zainstalować w przeglądarce Chrome pod Windowsem, OS X i Linuksem.

Jak więc przekonwertować swój ulubiony program? To proste – zaczynamy od zainstalowania aplikacji ARC Welder. Razem z nią pobierze się też najnowsza wersja ARC. Teraz wystarczy uruchomić aplikację. Przy pierwszym starcie zostaniemy poproszeni o wskazanie folderu roboczego (tutaj będą trafiały pliki programów po kliknięciu na przycisk „Launch App” w późniejszym etapie). Później klikamy na przycisk „Add your APK” i wskazujemy plik APK. Na kolejnym etapie wybieramy interesujące nas opcje (czyli czy program ma być uruchamiany w wersji smartfonowej czy tabletowej, w orientacji poziomej czy pionowej i czy ma mieć dostęp do schowka. Po ustawieniu wszystkiego klikamy „Launch App” w celu sprawdzenia, czy program poprawnie działa. Jeśli tak, to możemy teraz skopiować jego pliki z folderu roboczego lub kliknąć przycisk „Download ZIP”, aby otrzymać archiwum z nimi.

Co prawda ARC Welder zainstalował naszą aplikację po kliknięciu na „Launch App”, ale usunie ją przy testowaniu następnej. Dlatego właśnie należy skopiować pliki lub pobrać archiwum z nimi. Wystarczy je przenieść do folderu, gdzie nie będą nam przeszkadzać (Chrome po instalacji ich nie przeniesie). Następnie, w celu instalacji programu w Chrome, należy udać się na stronę zarządzania zainstalowanymi rozszerzeniami, zaznaczyć opcję „Tryb programisty” i kliknąć przycisk „Wczytaj rozszerzenie bez pakietu”. W oknie, które się pojawi wskazujemy folder z plikami wygenerowanymi przez ARC Welder (jeśli pobraliście archiwum ZIP, należy je wcześniej rozpakować) i gotowe, aplikacja jest zainstalowana.

Niestety nadal nie są jeszcze wspierane wszystkie funkcje, stąd część programów może nie działać w pełni poprawnie (np. Facebook Messenger nie umie automatycznie odbierać nowych wiadomości, konieczne jest ręczne odświeżanie). Nie są też dostępne API sklepu Google Play, więc jeśli aplikacja miała jakieś funkcje wymagające zakupu wewnątrz aplikacji (lub też jest płatna i weryfikuje czy użytkownik ją nabył legalnie) to nie będą one działać. W takim wypadku jej twórca musi ją przystosować do Chrome Web Store i zgłosić do Google.

revanmj's tech blog