Przydatne widżety do ekranu „Dzisiaj” w OS X Yosemite

Apple niestety zawiodło jeśli chodzi o ułatwienie odnalezienie aplikacji oferujących widżety dla zakładki „Dzisiaj” w iOS 8 czy OS X 10.10 – w App Store utworzono jedynie ręcznie zarządzaną listę, która niestety jest dosyć rzadko aktualizowana i zawiera tylko te popularniejsze dodatki. Z tego powodu trzeba się posiłkować forami internetowymi czy artykułami na różnych stronach.

Kiedy sam przysiadłem do tematu, udało mi się odnaleźć kilka ciekawych widżetów, które postanowiłem opisać „dla potomności” w tym wpisie 🙂

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.20

Pierwszy to MonthlyCal (0,99 €), który pozwala umieścić w Centrum powiadomień kalendarz miesięczny pokazujący nam wydarzenia z systemowego kalendarza. Domyślnie dopiero po kliknięciu na konkretny dzień wyświetlona zostaje lista wydarzeń, ale można to bez problemu zmienić w ustawieniach (podobnie jak różowy kolor akcentu). Niestety, w aktualnej wersji nie ma możliwości wyboru, z jakich kalendarzy mają być wyświetlane wydarzenia.

Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.54.08

Kolejny to Silicio (darmowy). Pozwala on na szybkie sprawdzenie statusu odtwarzania lub jego kontrolę w aplikacjach iTunes, Spotify lub Rdio. Domyślnie wyświetlana jest okładka albumu, tytuł utworu, jego wykonawca, album oraz czas odtwarzania. Z prawej strony widoczna jest ikonka z trzema kropkami, która pokazuje przyciski przełączania się do następnego i poprzedniego utworu oraz pauzy i wznawiania odtwarzania.

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.27

Innym widżetem wartym uwagi jest World Clock Widget (0,99 €), który w przeciwieństwie do podobnego rozwiązania od Apple, wyświetla godzinę w postaci zegara cyfrowego zamiast analogowego. Poza tym, autor wbudował prostą opcję sprawdzania, która godzina w obserwowanych przez nas strefach czasowych będzie za jakiś czas lub była w przeszłości. Wystarczy zwyczajne przesuwanie kreski widocznej po środku widżetu odpowiednio w prawo lub lewo.

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.27 2

Jeśli często oczekujemy na coś (np. premierę gry, deadline projektu, etc.), to przyda się również widżet Countdowns (darmowy z ograniczoną liczbą wydarzeń, 0,99 € za zniesienie limitu), który wyświetla ile czasu zostało do wyznaczonej przez nas daty i godziny (to drugie opcjonalnie). Program ma również wersję dla iOS, z którą może synchronizować dane poprzez usługę iCloud.

Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.57.17 Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.58.20

Na koniec zostawiłem drobny programik do konwersji walut o nazwie Exchange Rates (2,99 €). Zaczynał on jako widżet umieszczany w pasku menu (i nadal to obsługuje, ja osobiście nadal korzystam z tej formy), a niedługo po premierze OS X Yosemite zyskał również widżet. Na początku był dosyć ograniczony i pokazywał jedynie koszt jednej jednostki wybranej przez nas waluty w kilku innych. Nie tak dawno jednak pojawiła się aktualizacja, która pozwala już przeliczać dowolną wartość na inne waluty.

revanmj's tech blog