Przydatne widżety do ekranu „Dzisiaj” w OS X Yosemite

Apple niestety zawiodło jeśli chodzi o ułatwienie odnalezienie aplikacji oferujących widżety dla zakładki „Dzisiaj” w iOS 8 czy OS X 10.10 – w App Store utworzono jedynie ręcznie zarządzaną listę, która niestety jest dosyć rzadko aktualizowana i zawiera tylko te popularniejsze dodatki. Z tego powodu trzeba się posiłkować forami internetowymi czy artykułami na różnych stronach.

Kiedy sam przysiadłem do tematu, udało mi się odnaleźć kilka ciekawych widżetów, które postanowiłem opisać „dla potomności” w tym wpisie 🙂

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.20

Pierwszy to MonthlyCal (0,99 €), który pozwala umieścić w Centrum powiadomień kalendarz miesięczny pokazujący nam wydarzenia z systemowego kalendarza. Domyślnie dopiero po kliknięciu na konkretny dzień wyświetlona zostaje lista wydarzeń, ale można to bez problemu zmienić w ustawieniach (podobnie jak różowy kolor akcentu). Niestety, w aktualnej wersji nie ma możliwości wyboru, z jakich kalendarzy mają być wyświetlane wydarzenia.

Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.54.08

Kolejny to Silicio (darmowy). Pozwala on na szybkie sprawdzenie statusu odtwarzania lub jego kontrolę w aplikacjach iTunes, Spotify lub Rdio. Domyślnie wyświetlana jest okładka albumu, tytuł utworu, jego wykonawca, album oraz czas odtwarzania. Z prawej strony widoczna jest ikonka z trzema kropkami, która pokazuje przyciski przełączania się do następnego i poprzedniego utworu oraz pauzy i wznawiania odtwarzania.

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.27

Innym widżetem wartym uwagi jest World Clock Widget (0,99 €), który w przeciwieństwie do podobnego rozwiązania od Apple, wyświetla godzinę w postaci zegara cyfrowego zamiast analogowego. Poza tym, autor wbudował prostą opcję sprawdzania, która godzina w obserwowanych przez nas strefach czasowych będzie za jakiś czas lub była w przeszłości. Wystarczy zwyczajne przesuwanie kreski widocznej po środku widżetu odpowiednio w prawo lub lewo.

Zrzut ekranu 2015-03-08 o 20.52.27 2

Jeśli często oczekujemy na coś (np. premierę gry, deadline projektu, etc.), to przyda się również widżet Countdowns (darmowy z ograniczoną liczbą wydarzeń, 0,99 € za zniesienie limitu), który wyświetla ile czasu zostało do wyznaczonej przez nas daty i godziny (to drugie opcjonalnie). Program ma również wersję dla iOS, z którą może synchronizować dane poprzez usługę iCloud.

Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.57.17 Zrzut ekranu 2015-03-09 o 12.58.20

Na koniec zostawiłem drobny programik do konwersji walut o nazwie Exchange Rates (2,99 €). Zaczynał on jako widżet umieszczany w pasku menu (i nadal to obsługuje, ja osobiście nadal korzystam z tej formy), a niedługo po premierze OS X Yosemite zyskał również widżet. Na początku był dosyć ograniczony i pokazywał jedynie koszt jednej jednostki wybranej przez nas waluty w kilku innych. Nie tak dawno jednak pojawiła się aktualizacja, która pozwala już przeliczać dowolną wartość na inne waluty.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!