iCloud z odświeżonym interfejsem dostępny w wersji beta

Kilka dni temu Apple postanowiło nas troszeczkę zaskoczyć i udostępniło nową wersję beta webowej wersji iCloud z nowym interfejsem. Jest on oczywiście wzorowany na nowym wyglądzie iOS 7 i tym samym oznacza koniec tekstur imitujących, np. skórę znaną z kalendarza. Tym samym usługi te wyglądają o wiele „lżej”, co moim zdaniem usłudze wyszło na dobre.

520c9b0cec8d83abab000024 520c9b45ec8d8321f5000109

Generalnie po kilku tygodniach nie narzekam już tak na interfejs iOS 7 jak na początku, choć ikony i kolorystykę części aplikacji nadal uważam za zbyt cukierkową. To samo tyczy się iClouda. Kolorystyka aplikacji nie przeszkadza, ale ikony notatek czy powiadomień nadal moim zdaniem nadają się do wymiany. Zbędne jest też animowane tło na ekranie głównym (będzie tylko zamulać słabsze komputery), którego niestety nie da się wyłączyć nigdzie w opcjach (choć zapewne pojawi się niedługo odpowiedni userscript).

520c9b87ec8d83fdd40000f3 520c9c09ec8d83abab000026

Pod względem dostępnych funkcji natomiast zmieniło się raczej niewiele. Sam iClouda w przeglądarce używałem bardzo rzadko (po prostu na co dzień korzystam z usług Google), więc trudno mi powiedzieć czy pojawiły się jakieś nowe drobiazgi, ale rzucających się w oczy nowości nie widziałem. Zmieniło się natomiast menu do przełączania pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Teraz kliknięcie przycisku nie przenosi nas już na ekran główny, a wyświetla w dymku siatką z ikonami poszczególnych usług.

520c9bf7ec8d8321f500010a

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wszystkie aplikacje zostały przeprojektowane. Stary interfejs ciągle ma webowe wydanie pakietu iWork, które nadal jest dostępne tylko w ramach beta testów. Ogólnie zmiany (nie licząc wspomnianych ikonek) są na plus, ale przydałoby się też trochę nowych funkcji.

Jeśli chcecie przetestować nową wersję usługi, zapraszam na stronę beta.icloud.com. Sporej liczbie użytkowników nie posiadających kont deweloperskich czy zainstalowanych bet iOS 7 udało się tam mimo wszystko zalogować, więc może i Wam się uda.

revanmj's tech blog