Środkowy przycisk myszy na touchadzie w MacBooku

MacBooki firmy Apple znane są między innymi z dobrych czasów pracy na baterii czy bardzo wygodnych touchpadów (na co wpływ ma też system OS X, który jest przystosowany do obsługi gestami na „gładziku”). Niestety, Apple nie zaszalało jeśli chodzi o liczbę ustawień dotyczących globalnych gestów (działających tak samo w prawie każdej aplikacji). Mi najbardziej brakowało opcji wywołania przyciśnięcia środkowego przycisku myszy (do szybkiego otwierania w przeglądarce nowych kart w tle).

Zrzut ekranu 2013-05-11 o 13.33.49

Na szczęście powstał program o nazwie BetterTouchTool, który pozwala na bardzo precyzyjne skonfigurowanie gestów touchpada czy Magic Mouse. Do tych, które wybierzemy możemy przypisać zarówno dowolny skrót klawiszowy, jak i predefiniowaną akcję (np. moje wciśnięcie środkowego przycisku myszy). Da się także wybrać, czy dany gest ma obowiązywać globalnie czy jedynie w ramach jednej aplikacji.

Samo dodawanie gestów też jest bardzo proste (choć interfejs może na początku przytłaczać). Wystarczy wybrać zasięg działania z panelu po lewej (lub dodać naszą aplikację, jeśli jeszcze jej tam nie ma), następnie kliknąć przycisk Add New Gesture widoczny na dole prawej części okna programu i z list rozwijanych umieszczonych poniżej wybrać interesujący nas gest oraz akcję mu towarzyszącą. To wszystko.

Aplikację BetterTouchTool można pobrać za darmo z tej strony.

revanmj's tech blog