Opera 12.10 w wersji beta udostępniona

Niecałe dwa tygodnie temu udostępniona została beta przeglądarki Opera 12.10. W tej wersji skupiono się przede wszystkim na zgodności z nowymi systemami operacyjnymi, czyli OS X Mountain Lion oraz Windows 8 – dodano możliwość obsługi aplikacji przy pomocy dotyku (Windows 7 i 8) czy nowe zestawy grafik przystosowane do wyświetlacza Retina (OS X). Oprócz tego, twórcy zaimplementowali możliwość udostępniania stron w sieciach społecznościowych przy pomocy wbudowanych w system Apple’a funkcji oraz wsparcie dla Centrum powiadomień. Wprowadzono również szereg ulepszeń w silniku przeglądarki (w tym poprawiające zgodność z HTML5) i udostępniono nowe API dla twórców rozszerzeń oraz rozwinięto te już istniejące.

 

Inną dużą zmianą, jest dodanie wsparcia dla nowego standardu SPDY, który ma za zadanie przyśpieszyć wczytywanie i działanie stron internetowych. Obsługują go już Chrome oraz Firefox. Oprócz tego wszystkiego, beta zawiera także wszystkie nowości wprowadzone przez dwunaste wydanie Opery, którego nie udało mi się opisać. Chodzi między innymi o odchudzenie aplikacji poprzez usunięcie niektórych funkcji (Opery Unite, widżetów, rozpoznawania mowy czy odczytywania tekstu ze stron internetowych), dodanie nowego silnika „lekkich” skórek (zmieniających tak naprawdę jedynie tło speed diala, kolor paska narzędzi, itd.), odświeżone oraz eksperymentalną obsługę sprzętowej akceleracji (domyślnie wyłączonej) i technologii WebGL. Odrobinę zmodyfikowane też sposób informowania użytkownika o tym, czy połączenie z daną stroną jest szyfrowane i bezpieczne i stanie tryby Opera Turbo. Oczywiście wersja 12 także poprawiła zgodność ze standardami oraz działała szybciej od poprzedniczki.

 

Jak włączyć wspomnianą akcelerację sprzętową i obsługę WebGL? To proste, wystarczy przejść na stronę opera:config i przestawić wartości UserPrefs|EnableHardwareAcceleration oraz UserPrefs|EnableWebGL na 1.

Przy okazji, pojawił się już port dodatku AdBlock znanego z Chrome’a czy Safari (nie chodzi o Adblock Plus z Firefoksa).

Operę 12.10 w wersji można pobrać stąd, natomiast stabilne dwunaste wydanie stąd.

revanmj's tech blog