Mozilla testuje integrację Firefoksa z Facebookiem

Niedługo po udostępnieniu pierwszej wersji beta siedemnastego wydania przeglądarki Firefox, Mozilla ogłosiła rozpoczęcie testów Social API, które zostało do niego dodane. Cóż to takiego? Social API służy zintegrowaniu ognistego lisa z różnej maści portalami społecznościowymi. Aby użytkownicy mieli co testować, Mozilla podjęła współpracę z Facebookiem, w wyniku której powstał Facebook Messenger dla Firefoksa.

 

Po jego zainstalowaniu, uzyskujemy dostęp do podstawowych danych z portalu społecznościowego, czyli list ostatnich powiadomień, wiadomości i zaproszeń do znajomych oraz opcjonalnego paska bocznego (aby go ukryć wystarczy kliknąć ikonę Facebooka na pasku narzędzi i wybrać opcję Show sidebar) ze znajomymi. Messenger dla Firefoksa umie również wyświetlać powiadomienia w postaci dymków na pulpicie oraz pozwala bardzo łatwo polubić aktualnie otwartą stronę (odpowiednia ikona pojawia się na prawym końcu paska adresu).

Problemem jest to, że przycisków powiązanych z Facebookiem nie da się w żaden sposób ruszyć (np. na koniec paska narzędzi czy na zupełnie inny pasek). Oprócz tego, Mozilla nie zadbała jeszcze o możliwość usunięcia takiej integracji jeśli nam się nie spodoba. Facebook Messenger nie pojawia się na liście wtyczek i rozszerzeń, w żadnym menu nie ma też opcji jego wyłączenia.

Fani przeglądarki Mozilli nie mają jednak czym się martwić – integracja z sieciami społecznościowymi jest całkowicie opcjonalna. Wystarczy nie instalować tego typu dodatków i po problemie. Domyślnie przeglądarka działa tak jak przedtem.

Jeśli chcecie przetestować Facebook Messengera dla Firefoksa i macie już najnowszą betę, to wystarczy że odwiedzicie tę stronę i klikniecie na niej przycisk Włącz.

revanmj's tech blog