Widok trzy-kolumnowy w Gmail’u, nowy wygląd listy dokumentów w Docs

Google nareszcie postanowiło dodać do webowego interfejsu swojej poczty widok trzy-kolumnowy. Co prawda obecnie jest on dostępny w ramach Labolatorium i faktycznie wymaga jeszcze nieco pracy, ale to już postęp.

Aby włączyć nowy widok musimy otworzyć ustawienia usługi, przejść na zakładkę Labolatorium i włączyć funkcję Okienko podglądu. Po przejściu do skrzynki odbiorczej, w prawym górnym rogu listy wiadomości pojawi się nowy przycisk. Służy on do włączenia nowego widoku oraz wybrania, gdzie ma znajdować się treść wiadomości (na dole czy z prawej).

Co moim zdaniem wymaga dopracowania? Przede wszystkim panel Ludzie powinien być osobnym okienkiem, a nie być wyświetlany razem z treścią maila. Przez to niewygodnie się do niego dostać korzystając z myszki, jeśli się „schowa” poza ekranem. Poza tym, szerokość ramki z wiadomością powinna być moim zdaniem stała, a nie dostosowująca się do zawartości, ładniej by to wyglądało. Problemem jest też rozjeżdżanie się paska narzędzi jeśli są na nim przełączniki pomiędzy kolejnymi stronami listy maili. Ale cóż, nie bez powodu ów dodatek znajduje się w sekcji Labolatorium 😉

A tak przy okazji, Google udostępniło nowy wygląd listy dokumentów w usłudze Docs, pasujący do Google+ czy nowej skórki Gmaila. Włączyć go możemy linkiem, który się pojawi w prawym górnym rogu strony. Jeśli chcemy nieco zwiększyć ilość wyświetlanych plików w nowej wersji, w ustawieniach możemy włączyć mniejsze odstępy między nimi. Niestety, teraz nie można na stałe włączyć paska podglądu, po odświeżeniu strony się schowa.

Ciekawe, czy Google Reader kiedykolwiek doczeka się takiego odświeżenia …

revanmj's tech blog