Spore nowości w Facebook’u

Wczoraj, portal społecznościowy Facebook wprowadził sporo nowości. Największą jest chyba udostępnienie użytkownikom możliwości prowadzenia wideo rozmów. Możliwe jest to dzięki partnerstwu ze Skype’em, których udostępnił portalowi odpowiednią technologię (jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to wygląda od strony technicznej, to zapraszam tutaj). Wystarczy, że zainstalujemy stosowną wtyczkę, klikniemy ikonkę kamerki w oknie czata i gotowe, możemy na żywo oglądać naszych znajomych, a oni nas.

Jeśli znajomy nie odbierze rozmowy lub ją zignoruje (nie ma czegoś takiego jak odrzucenie), możemy mu nagrać wiadomość wideo. Wystarczy wybrać stosowną opcję w okienku, które się pojawi po zakończeniu próby wybierania. Dla mnie to rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę – w oknie czata nie ma żadnej informacji o tym, czy dany znajomy w ogóle ma możliwość prowadzenia rozmowy wideo (ma kamerkę internetową i mikrofon). Jest to szczególnie duży brak kiedy ktoś korzysta z laptopa, gdzie ma odpowiedni sprzęt i komputera stacjonarnego, który już go nie ma. I teraz ilekroć jest na tym drugim, musi tłumaczyć, że nie ma tam kamerki i nie chce mu się włączać laptopa. A jednak prosta ikonka (jak w GTalku) zaoszczędziłaby tego.

Poza wideo czatem dodano także możliwość prowadzenia rozmów tekstowych z kilkoma osobami naraz. Do tej pory mogliśmy to robić jedynie w zdefiniowanych wcześniej grupach (chodzi o te z własną ścianą, albumami, itp.), bez możliwości wykluczenia kogoś z tego czatu. A jaki jest sens tworzyć taką grupę tylko w celu umówienia się, np. na film w kinie. Teraz wystarczy po otworzeniu okienka czata kliknąć ikonę przedstawiającą kółko zębate i wybrać opcję Dodaj znajomych do czatu, wpisać nazwiska osób, z którymi chcemy rozmawiać i gotowe.

Oprócz tego, jeśli mamy odpowiednio szeroki ekran, zobaczymy z prawej strony pasek, na którym będzie lista znajomych, z którymi się często kontaktujemy. Niestety (w momencie pisania tego tekstu), nie była ona posegregowana według dostępnych i niedostępnych osób, przez co trzeba ją przewinąć, żeby zobaczyć wszystkie aktualnie zalogowane do Facebook’a osoby.

Teraz ciekawe kiedy pojawi się opcja grupowych rozmów wideo, którą ma konkurencja, czyli Google+, o której napiszę co nieco już wkrótce 🙂

revanmj's tech blog