Nowy system wiadomości w Facebook’u

Wiem, że dosyć późno o tym piszę (wszak prezentacja nowego systemu wiadomości w portalu miała miejsce w listopadzie zeszłego roku), ale Facebook dopiero niedawno obdarzył mnie dostępem do nowej wersji sekcji Wiadomości. Pierwsze co widzimy po aktualizacji to dymek z lewej strony informujący nas o nowych funkcjach. Po kliknięciu na niego zostaniemy przeniesieni na stronę, która bardziej szczegółowo omawia nowinki. W końcu, po kliknięciu na przycisk Zaktualizuj teraz zobaczymy główną stronę nowego systemu Wiadomości oraz propozycję utworzenia adresu email w domenie @facebook.com.

Tutaj na pierwszy rzut oka nie widać wielu zmian, poza redukcją listy folderów z lewej strony do jednego o nazwie Inne, do którego trafiają wiadomości, które nie pochodzą od naszych znajomych (w tym również maile, o których później) oraz nowym przyciskiem służącym do „maksymalizacji” okna rozmowy na zakładach Facebook Chat. Dopiero po otworzeniu konwersacji ze znajomym zauważymy sporą różnicę.

Od teraz wszystkie wiadomości, bez względu na to skąd pochodzą, czy z Facebook, Chat’a, mail’a czy telefonu będą trafiały tutaj. Również jeśli korzystamy z komunikatorów firm trzecich (np. Windows Live Messenger, WTW, Adium, itp.) nasza rozmowa trafi do sekcji wiadomości na stronie Facebook’a. Dzięki temu zawsze będziemy mogli sobie przypomnieć, np. o której godzinie umawialiśmy się z naszymi znajomymi bez względu na to „którędy” to zrobiliśmy.

Pojawiła się również możliwość podglądu dokumentów stworzonych przy pomocy pakietu Microsoft Office, dzięki czemu nie musimy go instalować, aby zobaczyć co przesłali nam nasi znajomi. Niestety, pliki możemy jedynie odczytywać. Jeśli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany będziemy musieli skorzystać z usługi SkyDrive lub Docs.com.

Jak wspomniałem na początku, serwis zaleca nam utworzenie adresu email. Czemu miałby on służyć? Ułatwieniu komunikacji. Dzięki temu, znajomy może szybko odpowiedzieć na naszą wiadomość prosto ze swojej skrzynki pocztowej, bez potrzeby otwierania strony facebook.com. Oprócz tego daje nam to możliwość komunikacji ze znajomymi, którzy nie mają konta na Facebook’u (otrzymywanie maili od osób spoza listy znajomych można wyłączyć).

Domyślnie maile nie pochodzące od naszych przyjaciół trafiają do folderu Inne, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby je przenieść do naszej skrzynki odbiorczej. Wystarczy kliknąć przycisk Akcje (Actions). I wybrać opcję Przenieś do wiadomości. Dzięki takiemu zachowaniu nie musimy się obawiać, że będziemy musieli się męczyć ze spamem. W mailu wysyłanym z Facebook’a znajduję się także kilka poprzednich wiadomości, dzięki czemu nie mając dostępu do serwisu możemy szybko zorientować się czego dotyczy rozmowa.

Aktualizacja pojawiła się również na mobilnej wersji portalu oraz w aplikacjach dla poszczególnych mobilnych systemów. Niestety, tutaj już nie możemy skorzystać z wbudowanego w portal podglądu dokumentów pakietu MS Office, więc jeśli nasz system nie umie otwierać tych plików to nic nie zobaczymy.

Niestety, na chwilę obecną, w Polsce system integruje w jednym miejscu jedynie komunikację poprzez Facebook Chat’a, maile i prywatne wiadomości. Z możliwości komunikowania się poprzez SMSy w Facebook’u nie skorzystamy, gdyż obecnie nie możemy uaktywnić usługi wysyłania SMSów na polskim numerze telefonu komórkowego. Miejmy nadzieję, że w związku z premierą nowego systemu komunikacji, firma nieco przyśpieszy i wkrótce doda tę funkcję do polskiej wersji serwisu.

I wyprzedzając pytania, nie mam już zaproszeń 😛

revanmj's tech blog